Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-10-25

1. Jakie składki opłacać za agentów i zleceniobiorców

Umowy agencyjne, umowy zlecenia oraz umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego, są objęte obowiązkiem ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak charakter tych umów oraz inne okoliczności, takie jak zawarcie jej z emerytem lub rencistą, z własnym pracodawcą lub wykonywanie jej w ramach prowadzonej działalności, w istotny sposób wpływają na sposób rozliczania składek należnych od przychodów z tych umów, a nawet mogą uprawniać do zwolnienia z obowiązku ich płacenia.

WSZYSTKO NA TEMAT... pozapracowniczych form zatrudnienia
Prezentujemy Państwu trzeci odcinek z tej z serii. Przedstawiliśmy już zasady zawierania umów zlecenia i agencyjnej oraz ustalania wynagrodzenia za wykonane prace. W tym numerze omawiamy zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym, zdrowotnemu oraz opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W następnym przedstawimy Państwu zasady, na jakich osoby te mogą starać się o świadczenia z ubezpieczenia chorobowego.
Ubezpieczenia agenta
Umowa agencyjna jest wykonywana w ramach prowadzonego przez agenta przedsiębiorstwa. Umowa cywilna, która jest wykonywana w ramach działalności, nie stanowi odrębnego tytułu do ubezpieczeń społecznych ani do ubezpieczenia zdrowotnego. Jedynym tytułem do tych ubezpieczeń jest wówczas prowadzona działalność gospodarcza.
Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osoby prowadzącej pozarolniczą działalność jest kwota zadeklarowana, nie niższa od 60% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale lub - w przypadku osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej - kwota stanowiąca równowartość 30% minimalnego wynagrodzenia przez pierwsze 2 lata jej prowadzenia.
Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osoby prowadzącej pozarolniczą działalność stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.
Ubezpieczenia zleceniobiorcy
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00