Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 21 marca 2023 r., sygn. I USKP 22/22

W przypadku orzekania o stopniu niepełnosprawności, istotne jest uwzględnienie faktu, że niepełnosprawność może wpływać na zdolność do wykonywania pracy, ale także na zdolność do pełnienia innych ról społecznych. Dlatego też, ocena niepełnosprawności musi uwzględniać zarówno aspekty zawodowe, jak i społeczne życia osoby niepełnosprawnej.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Halina Kiryło (przewodniczący) ‎

SSN Bohdan Bieniek (sprawozdawca) ‎

SSN Maciej Pacuda

w sprawie z odwołania E. K. przeciwko Wojewódzkiemu Zespołowi do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Łodzi ‎o ustalenie wyższego stopnia niepełnosprawności, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń ‎Społecznych w dniu 21 marca 2023 r., ‎skargi kasacyjnej ubezpieczonej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy ‎i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi ‎z dnia 2 grudnia 2020 r., sygn. akt VIII Ua 96/20,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Łodzi, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, wyrokiem z dnia 27 lipca 2020 r., oddalił odwołanie E. K. od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Łodzi z dnia 11 lutego 2020 r., utrzymującego w mocy orzeczenie Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Powiecie Łódzkim […] z dnia 14 grudnia 2019 r. nr: […], zaliczające E. K. do lekkiego stopnia niepełnosprawności na stałe i ustalające symbol przyczyny niepełnosprawności […].

W uzasadnieniu Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Powiecie Łódzkim [...] wskazał, że po analizie dokumentacji medycznej, zgromadzonej w aktach sprawy oraz po przeprowadzeniu bezpośredniego badania podmiotowego i przedmiotowego wnioskodawczyni, a także dokonaniu oceny zawodowej, aktualny stan zdrowia E. K. kwalifikował ją do zaliczenia do lekkiego stopnia niepełnosprawności. Jest ona osobą o naruszonej sprawności organizmu, powodującej ograniczenia w wykonywaniu pracy zawodowej, zdolną do pracy na otwartym rynku pracy. Naruszenie sprawności organizmu ma charakter trwały, w związku z tym orzeczenie wydano na stałe. Odwołująca się nie powinna pracować na wysokości, w nocy, w trybie zmianowym i nie powinna wykonywać ciężkich wysiłków fizycznych. Wymaga konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne - wg wskazań lekarza prowadzącego - osobista pompa insulinowa, gleukometr.

Na okoliczność ustalenia stopnia niepełnosprawności w przypadku istnienia podstaw do zaliczenia wnioskodawczyni do grona osób niepełnosprawnych, podania wskazań w tym zakresie oraz określenia, od kiedy wnioskodawczyni jest osobą niepełnosprawną, a ponadto, czy według wiedzy medycznej ustalony stopień niepełnosprawności wnioskodawczyni ma charakter trwały, czy też okresowy - Sąd dopuścił dowód z pisemnej opinii biegłej diabetolog.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00