Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 22 maja 2019 r., sygn. II UK 173/18

W sprawach o ustalenie niepełnosprawności rozstrzygnięcie powinno być poprzedzone analizą stanu zdrowia ubezpieczonego z punktu widzenia definicji osoby niepełnosprawnej stosownie do art. 4 ust. 2 ustawy o rehabilitacji, bowiem przepis ten wiąże zaliczenie do stopnia niepełnosprawności ze zdolnością do wykonywania zatrudnienia w warunkach pracy chronionej, a nie z niezdolnością do pracy w rozumieniu przepisów rentowych, a nadto z możliwością wypełniania ról społecznych, jako elementu uczestnictwa w życiu społecznym.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Franczak

w sprawie z wniosku W. J. przeciwko Wojewódzkiemu Zespołowi do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności 0 ustalenie stopnia niepełnosprawności, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 22 maja 2019 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Okręgowego w O. z dnia 13 listopada 2017 r., sygn. akt IV Ua [...],

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w O. wyrokiem z dnia 13 listopada 2017 r. oddalił apelację wnioskodawczyni W.J. od wyroku Sądu Rejonowego w O. z dnia 22 sierpnia 2017 r., zmieniającego orzeczenie Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w O. z dnia 14 czerwca 2016 r., zaliczające wnioskodawczynię do lekkiego stopnia niepełnosprawności do dnia 31 maja 2018 r., z symbolem niepełnosprawności 09-M 1 11-1 w ten sposób, że przyjęto dodatkowy symbol niepełnosprawności 02-P i przedłużono ustalony stopień niepełnosprawności do dnia 30 czerwca 2019 r.

W wyrokach Sądów meriti przyjęto, że stan zdrowia wnioskodawczyni nie dawał podstaw do ustalenia umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Powołani w sprawie biegli o specjalnościach odpowiadających schorzeniom rozpoznanym u wnioskodawczyni, tj. z zakresu: nefrologii, kardiologii, ortopedii, psychiatrii i psychologii uznali, że jest ona osobą niepełnosprawną w stopniu lekkim. Biegli mieli na uwadze, że zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (obecnie jednolity tekst: Dz.U. z 2018 r., poz. 511 ze zm., dalej jako ustawa o rehabilitacji), do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

Wnioskodawczyni w całości zaskarżyła skargą kasacyjną wyrok Sądu Okręgowego, wnosząc o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości i poprzedzającego go wyroku Sądu Rejonowego i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu, z uwzględnieniem kosztów postępowania kasacyjnego, ewentualnie o uchylenie zaskarżonego wyroku Sądu Okręgowego w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania temu Sądowi, z uwzględnieniem kosztów postępowania kasacyjnego, bądź o uchylenie zaskarżonego wyroku oraz orzeczenie co do istoty sprawy przez zmianę orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności z dnia 14 czerwca 2016 r. przez zaliczenie jej do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00