Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-06-07

Jak prawidłowo ustalić podstawę wymiaru zasiłku dla zleceniobiorcy

Zleceniobiorca, jako osoba niebędąca pracownikiem, w razie niezdolności do pracy nabędzie prawo do zasiłku chorobowego, jeśli przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i ma 90-dniowy okres wyczekiwania. W przypadku niezdolności do pracy zleceniobiorca nabywa prawo do zasiłku chorobowego (a nie wynagrodzenia chorobowego) od pierwszego dnia niezdolności do pracy.

Podstawę wymiaru zasiłku dla osób wykonujących umowy zlecenia ustala się według zasad określonych w rozdziale 9 ustawy zasiłkowej.

 

Prawo do zasiłku przy dobrowolnym ubezpieczeniu

Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu, nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia. Jest to tzw. okres wyczekiwania, który w przypadku zleceniobiorców jest dłuższy niż u pracowników. Umowa zlecenia jest tytułem do ubezpieczenia chorobowego, do którego zleceniobiorca może przystąpić na swój wniosek. Aby w razie choroby nabyć prawo do zasiłku, musi on podlegać temu ubezpieczeniu, co do zasady, 90 dni. Do okresu ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie jego okresy, jeżeli przerwa między nimi:

  • nie przekroczyła 30 dni lub

  • była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Ponadto od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje m.in.:

  • absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły albo uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
  • jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.

 

Przykład

Osoba złożyła egzamin dyplomowy szkoły wyższej 10 lipca 2017 r., a od 1 sierpnia 2017 r. rozpoczęła wykonywanie umowy zlecenia. Od tego dnia została objęta ubezpieczeniami społecznymi: emerytalnym, rentowymi, wypadkowymi oraz ubezpieczeniem dobrowolnym chorobowym. Zgłoszenie do ubezpieczeń nastąpiło 3 sierpnia 2017 r. Osoba ta nabędzie prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia niezdolności, ze względu na objęcie ubezpieczeniem chorobowym w ciągu 90 dni od ukończenia studiów wyższych (złożenia egzaminu dyplomowego).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00