Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.3.2024.3.DJ

Skutki podatkowe zbycia nieruchomości - określenie źródła przychodów.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

2 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 2 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 lutego 2024 r. (wpływ 13 lutego 2024 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania: A

2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania: B

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawcy [(Zainteresowany będący stroną postępowania) wraz z żoną (Zainteresowaną niebędącą stroną postępowania)] posiadają miejsce zamieszkania na terytorium Polski i podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Wnioskodawcy są małżeństwem. Do (…) 2013 r. pozostawali we wspólności majątkowej, od (…) 2013 r. jest między nimi rozdzielność majątkowa.

Wnioskodawcy w 2010 roku nabyli od gminy do majątku wspólnego:

-działkę niezabudowaną o numerze X o powierzchni (…) ha na podstawie aktu notarialnego z dnia (…) 2010 r. oraz

-działkę niezabudowaną o numerze Y o powierzchni (…) ha na podstawie aktu notarialnego z dnia (…) 2010 r.

W 2015 roku Wnioskodawcy złożyli wniosek o dokonanie podziału polegającego na pomniejszeniu części działki X i powiększeniu działki Y. Podział został zatwierdzony decyzją z dnia (…) 2015 r. Po podziale działka nr X została podzielona na działki o nr C o powierzchni (…) ha i D o powierzchni (…) ha. Utworzona w wyniku podziału działka C przeznaczona została na poprawę warunków zagospodarowania działki nr Y. Celem tego podziału było jedynie powiększenie działki nr Y, która miała być przeznaczona pod budowę domu na własne potrzeby mieszkaniowe Wnioskodawców.

W 2019 roku Wnioskodawcy złożyli wniosek o dokonanie podziału polegającego na pomniejszeniu części działki Y i częściowo D tak aby wydzielić pomiędzy oboma działkami wewnętrzną drogę dojazdową. Podział został zatwierdzony decyzją z dnia (…) 2019 r.

Po podziale działki nr Y o powierzchni (…) ha powstała działka nr E o powierzchni (…) ha i działka nr F o powierzchni (…) ha (droga wewnętrzna). Po podziale działki D o powierzchni (…) ha (pierwotnie w zakupie X) powstała działka J o powierzchni (…) ha oraz działki I i K o powierzchni odpowiednio (…) ha i (…) ha (drogi wewnętrzne). Z podziału działki C o powierzchni (…) ha powstały działki G i H o powierzchni odpowiednio (…) ha i (…) ha (drogi wewnętrzne). Celem tego podziału było umożliwienie dojazdu drogą wewnętrzną do działek, które miały być przeznaczone pod budowę domu na własne (docelowo dla syna) potrzeby mieszkaniowe.

Przedmiotowe działki nie są uzbrojone w przyłącza elektryczne ani kanalizacyjne, nie są ogrodzone.

W roku 2010 i 2011 Wnioskodawcy jeszcze przed podziałem działek występowali o warunki techniczne przyłączy gazu, energii elektrycznej i wody ze względu na planowaną budowę domu na własne potrzeby mieszkaniowe. Do podpisania umów jednak nie doszło. Po podziale działek nie występowano o warunki techniczne, nie podpisywano umów ani nie uzbrojono działek. Wnioskodawcy nie zgłaszali chęci sprzedaży działek w biurze nieruchomości ani w mediach.

Wnioskodawca (będący stroną postępowania) prowadzi działalność gospodarczą i jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Przeważająca działalność gospodarcza (kod PKD) 71.11.Z Działalność w zakresie architektury. Wnioskodawca (niebędący stroną postępowania) jest członkiem zarządu w dwóch spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Działki te nigdy nie były przez Wnioskodawców wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej, nie wchodziły w skład majątku firmy, w szczególności nie były środkiem trwałym w firmie. Działki opisane we wniosku nie były wynajmowane, dzierżawione ani oddane do użytkowania na podstawie innej umowy.

Wnioskodawcy są w posiadaniu wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z (…) 2010 r., z którego wynika, że (…) 2006 r. ustalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym dla działek nr Y i X ustala się przeznaczenie – zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Na terenie obowiązuje ustalenie dotyczące ukształtowania budynków – zabudowa z typem budynku wolnostojącego i bliźniaczego. Wnioskodawcy nie mieli żadnego udziału w opracowaniach dotyczących miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Miejscowy plan ustalono 4 lata przed nabyciem działek przez Wnioskodawców.

Wnioskodawcy nie dokonywali wcześniej sprzedaży działek z majątku wspólnego ani ze swoich majątków osobistych.

Oprócz podziału działek zgodnie z powyższym opisem Wnioskodawcy nie dokonywali jakichkolwiek czynności mających na celu zwiększenie wartości działek. Wnioskodawcy nie dokonywali nakładów na uzbrojenie tych działek czy wybudowanie na działkach jakichkolwiek budynków lub budowli. Wnioskodawcy nie pozyskiwali jakichkolwiek decyzji lub pozwoleń dotyczących tych działek.

Wnioskodawcy nie zawierali umów przedwstępnych sprzedaży działek ani nie udzielali potencjalnym nabywcom lub innym podmiotom pełnomocnictwa (zgody, upoważnienia) w celu występowania w imieniu Wnioskodawców w sprawach dotyczących przedmiotowych działek, czy przyszłych inwestycji prowadzonych na tych działkach.

Ostatecznie Wnioskodawcy odstąpili od realizacji zamiaru wybudowania budynków na potrzeby mieszkaniowe własne i syna i zamierzają sprzedać powyższe nieruchomości i przeznaczyć środki na cele prywatne.

W piśmie, stanowiącym uzupełnienie wniosku, doprecyzowali Państwo opis zdarzenia przyszłego o następujące informacje:

Przedmiotem sprzedaży będą wszystkie działki powstałe z podziału działki nr Y i X, tj. działka nr E, F, G, H, I, J, K. Wszystkie działki zostaną sprzedane jednemu podmiotowi jako całość w ramach jednej transakcji sprzedaży.

Pod pojęciem „nabycia do majątku wspólnego” należy rozumieć „nabycie do wspólności majątkowej małżeńskiej”. Po ustanowieniu rozdzielności majątkowej (…) 2013 r., prawo własności do działek przysługuje każdemu z małżonków w częściach ułamkowych po 1/2.

Zainteresowany: od 1998 r. prowadził działalność w formie spółki cywilnej, a od 2001 r. prowadzi działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej w zakresie projektowania architektonicznego oraz nadzór i zarządzanie procesem inwestycyjnym i jest czynnym podatnikiem VAT od 2016 roku. Nie prowadzi działalności w zakresie usług deweloperskich.

Zainteresowana niebędąca stroną postępowania: nie była i nie jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, nie prowadzi działalności gospodarczej.

Zainteresowana jest również udziałowcem spółek z ograniczoną odpowiedzialnością:

1.U Sp. z o.o. – 50% udziałów;

2.W Sp. z o.o. – 50% udziałów.

Działki będące przedmiotem planowanej sprzedaży nie były, nie są i nie będą do momentu sprzedaży wykorzystywane w prowadzonej przez te spółki działalności gospodarczej. Spółki te aktualnie nie prowadzą żadnej działalności.

Od 1998 roku do chwili obecnej Zainteresowany uzyskał przychód z jednej transakcji pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości. Była to transakcja okazjonalna. Zainteresowany nie prowadzi działalności w zakresie usług deweloperskich.

Działki będące przedmiotem planowanej sprzedaży nie były i nie będą do momentu sprzedaży wykorzystywane przez Zainteresowanego w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Zakup działek nr Y oraz X został sfinansowany w następujący sposób: środki własne, gotówka.

Działki są wykorzystywane na cele prywatne jako trawnik, a w przeszłości miejsce rekreacji (…).

Podziały działek, dokonane przez Zainteresowanych w roku 2015 i 2019, miały na celu wyłącznie zaspokojenie Państwa potrzeb mieszkaniowych.

Zainteresowani „odstąpili od realizacji zamiaru wybudowania budynków na potrzeby mieszkaniowe własne i syna i zamierzają sprzedać powyższe nieruchomości", ponieważ zmieniły się uwarunkowania rynkowe i osobista sytuacja zdrowotna Zainteresowanego, który jest po zawale serca w 2022 roku. Ze względu na sytuację zdrowotną zmieniły się priorytety.

Przedmiotem zapytania jest zdarzenie przyszłe. Nie jest znana dokładna data ani podmiot, któremu zostaną sprzedane działki, będące przedmiotem wniosku, ale powinno nastąpić to w roku 2024. Obecnie prowadzone są rozmowy z kilkoma podmiotami – wszystkie podmioty są czynnymi podatnikami VAT. We wszystkich aktach notarialnych zakupu nieruchomości wpisane jest prawo pierwokupu przez Gminę, z którego gmina może skorzystać.

Zdaniem stron dokładna data ani dane nabywcy nie powinny mieć wpływu na odpowiedź na pytanie Wnioskodawcy, ponieważ ani ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych ani ustawa o podatku od towarów i usług nie uzależniają opodatkowania od dokładnej daty sprzedaży ani danych nabywcy. Jeżeli organ uzna to za niezbędne Wnioskodawcy wskażą dane podmiotów (…) z którymi prowadzone są rozmowy.

Umowa przedwstępna z wybranym nabywcą zostanie zawarta bez zbędnej zwłoki po uzyskaniu interpretacji indywidualnej dotyczącej tego, czy transakcja będzie opodatkowana, czy też nie będzie opodatkowana. Odpowiedź na to pytanie będzie miała wpływ na treść umowy przedwstępnej.

Działki, będące przedmiotem wniosku objęte są obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania terenu i nie ma potrzeby występowania o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dla działek nie będą ponoszone żadne nakłady w celu zwiększenia ich wartości czy atrakcyjności.

W odpowiedzi na pytanie, zadane w wezwaniu o treści: Wobec informacji, że: „W roku 2010 i 2011 Wnioskodawcy jeszcze przed podziałem działek występowali o warunki techniczne przyłączy gazu, energii elektrycznej i wody ze względu na planowaną budowę domu na własne potrzeby mieszkaniowe. Do podpisania umów jednak nie doszło" - proszę wyjaśnić dlaczego nie doszło do podpisania tych umów – odpowiedzieli Państwo w następujący sposób:Ze względu na rezygnację z zamiaru budowy w tamtym okresie spowodowaną sytuacją zawodową zainteresowanych, a także z uwagi na fakt, że upłynęły terminy na zawarcie tych umów.

Działki będące przedmiotem planowanej sprzedaży nie będą do momentu sprzedaży udostępniane osobom trzecim na podstawie umowy cywilnoprawnej, np. umowy najmu, dzierżawy, użyczenia lub innej umowy o podobnym charakterze.

Wszystkie działki będą jako całość przedmiotem jednej transakcji sprzedaży z jednym nabywcą. Na sprzedaż wszystkich działek zostanie zawarta jedna umowa przedwstępna. Umowa przedwstępna nie będzie przewidywała zgody na uzyskanie zgód, pozwoleń, opinii ani decyzji. Umowa przedwstępna będzie zawierała wyłącznie standardowe zapisy zmierzające do zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli Gmina skorzysta z pierwokupu nie będzie zawierana umowa przedwstępna.

Po ewentualnym zawarciu umowy przedwstępnej nabywca na przedmiotowych działkach nie dokona inwestycji infrastrukturalnych, które zwiększą ich atrakcyjność jak np.: uzbrojenie terenu w media, ogrodzenie, budowa lub utwardzenie drogi, treść umowy nie przewiduje zgody na dokonywanie ww. zakresu prac. Wszystkie działki będą jako całość przedmiotem jednej transakcji sprzedaży z jednym nabywcą.

Zainteresowany i Zainteresowana będą działać osobiście i w imieniu własnym przy sprzedaży nieruchomości.

Udzielając odpowiedzi na pytanie organu: Czy zostanie zawarta umowa najmu/dzierżawy z przyszłym nabywcą działek będących przedmiotem planowanej sprzedaży? – wyjaśnili Państwo, że takie działania nie są i nie były planowane.

Zainteresowani nie podejmą działań marketingowych. Mogą jedynie skierować zapytania do wybranych podmiotów z ofertą sprzedaży lub zamieścić ogłoszenie w prasie, jeśli będzie taka potrzeba. Obecnie prowadzone są rozmowy z kilkoma potencjalnymi nabywcami i nie ma potrzeby prowadzenia żadnych działań marketingowych.

Wnioskodawca posiada jedną zakupioną (po ustanowieniu rozdzielności) do majątku osobistego nieruchomość gruntową składającą się z dwóch działek o charakterze rekreacyjnym. Nieruchomość nie jest obecnie przeznaczona do sprzedaży. Nieruchomość gruntowa zabudowana składająca się z dwóch działek nabyta została do odrębnego majątku Zainteresowanego w dniu (…) 2017 r. w wyniku rozstrzygniętego przetargu na zbycie wskazanych nieruchomości. Na chwilę obecną sprzedaż nie jest planowana. Nabyta została jako nieruchomość wakacyjna, w celach rekreacyjnych. Ww. nieruchomość została nabyta w ramach majątku prywatnego. Nieruchomość jest we współwłasności z osobą fizyczną obcą dla Zainteresowanych stron rozpatrywanego w tym postępowaniu wniosku o interpretację. Nieruchomość jest wykorzystywana do celów rekreacyjnych. Zainteresowany nie zamierza obecnie zbywać przedmiotowej nieruchomości, sprzedaż nie jest planowana. Jeżeli w przyszłości sprzedaż zostałaby dokonana to środki zostaną przeznaczone na własne potrzeby (podróże, sport i turystykę przyrodniczą).

Pytania

1)Czy Wnioskodawcy powinni wykazać przychód ze sprzedaży działek, powstałych po podziale działki nr Y i nr X, czyli czy przychód z przyszłej sprzedaży tych działek będzie stanowił dla Wnioskodawców przychód ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości wykonywanej poza działalnością gospodarczą), ale z uwagi na upływ terminu 5 lat, licząc od końca roku, w którym te działki zostały nabyte przez Wnioskodawców, przychód ze sprzedaży tych działek nie powstanie (sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych)?

2)Czy w związku z przyszłą sprzedażą działek powstałych po podziale działki nr 2 i nr 1 Wnioskodawcy będą działali jako podatnik podatku od towarów i usług, a w konsekwencji czy sprzedaż tych działek będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Informuję, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest udzielenie odpowiedzi w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (tj. w odniesieniu do ww. pytania nr 1), natomiast w zakresie podatku od towarów i usług (tj. w odniesieniu do ww. pytania nr 2) zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie (w odniesieniu do podatku dochodowego od osób fizycznych)

Zdaniem Wnioskodawców, przychód z przyszłej sprzedaży działek powstałych z podziału działki numer 2 i 1 będzie stanowił przychód ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem, z uwagi na upływ 5 lat, licząc od końca roku, w którym działki te zostały przez Wnioskodawców nabyte, przychód ze sprzedaży tych działek nie powstanie (sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych).

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych określa ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej w skrócie u.p.d.o.f.).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f. źródłem przychodów jest „odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z przytoczonych przepisów wynika, że jeśli sprzedaż nieruchomości następuje w ramach działalności gospodarczej, to uzyskany przychód stanowi przychód ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.). Natomiast jeśli sprzedaż nieruchomości nie następuje w ramach działalności gospodarczej, to przychód stanowi przychód ze źródła przychodów jakim jest odpłatne zbycie nieruchomości poza działalnością gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f.).

W celu określenia do którego źródła przychodów należy zaliczyć przychód ze sprzedaży nieruchomości konieczne jest ustalenie, czy sprzedaż ta będzie posiadała cechy "działalności gospodarczej" w rozumieniu art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f.

Na podstawie art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f. można wskazać, że działalnością gospodarczą będzie m.in. działalność handlowa, która łącznie spełnia następujące warunki:

a)prowadzona jest w celu zarobkowym,

b)prowadzona jest w sposób zorganizowany i ciągły,

c)prowadzona jest we własnymi imieniu.

Powadzenie działalności w celu zarobkowym (pkt a) oznacza, że zamiarem jej podjęcia jest osiąganie zysków. Zyski należy rozumieć jako nadwyżkę przychodów nad wydatkami. O zarobkowym charakterze działalności gospodarczej nie decyduje faktyczne osiąganie zysków, lecz zamiar ich osiągania.

Działalność gospodarcza jest prowadzona w sposób zorganizowany (pkt b), gdy cechuje się pewnym profesjonalizmem oraz wykonywaniem zespołu celowych i uporządkowanych czynności. W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 grudnia 2016 r. (sygn. II FSK 3436/14) wskazano, że "Dla oceny, czy aktywność strony spełniła cechy "zorganizowania" w rozumieniu art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f. istotne jest wykazanie, czy występuje element faktycznego zorganizowania działalności. Uwzględniając wymieniony aspekt faktyczny, mający znaczenie dla scharakteryzowania zachowań podatnika, należy stwierdzić, że na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f. składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonej działalności, jak i w fazie realizacyjnej".

Przez prowadzenie działalności gospodarczej w sposób ciągły (pkt b) należy rozumieć stałość, powtarzalność, regularność i stabilność działań. W tym zakresie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 stycznia 2014 r. (sygn. II FSK 867/12) wskazano, że „Z kolei przesłanka "ciągłości" ma na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć jednorazowych (względnie podejmowanych sporadycznie). Nie należy jej jednak rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy (np. przez cały rok, cały miesiąc, a tym bardziej przez cały dzień). Istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności, w odniesieniu do odrębnych i niepowiązanych ze sobą składników majątkowych, celem osiągnięcia dochodu, tj. stałego zarobkowania”.

Działalność gospodarcza jest prowadzona we własnym imieniu (pkt c), gdy czynności są wykonywane przez osobę fizyczną w jej własnym imieniu, a nie w cudzym imieniu. Prowadzenie działalności gospodarczej we własnym imieniu oznacza, że związane z działalnością prawa i obowiązki dotyczą osoby fizycznej która ją prowadzi.

Należy dodać, że w orzecznictwie sądowym oraz w interpretacjach indywidualnych mocno podkreśla się, iż sprzedaż nieruchomości w ramach zwykłego zarządu majątkiem prywatnym nie stanowi działalności gospodarczej.

W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 marca 2019 r. (sygn. II FSK 829/17) wskazano: „Podzielić należy wyrażone w orzecznictwie poglądy, że brak jest podstaw kwalifikowania do pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f., podejmowanych przez podatnika czynności mieszczących się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mających na celu prawidłowe gospodarowanie tym majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb rodziny. Działań z zachowaniem – normalnych w takich przypadkach – reguł gospodarności nie należy z gruntu utożsamiać z działalnością gospodarczą (...)”. W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 lipca 2018 r. (sygn. II FSK 2299/16) wskazano: „Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, kryteria umożliwiające zakwalifikowanie danych czynności do podejmowanych w ramach działalności gospodarczej, w tym warunek ciągłości, wskazany w art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f., nie są spełnione, jeżeli działania podatnika mieszczą się w zwykłych czynnościach związanych z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży (np. polegających na jej uporządkowaniu, przygotowaniu dokumentacji geodezyjnej, zawarciu umowy z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami, wydzieleniu części przeznaczonej do sprzedaży, itp.).

Jeśli natomiast, zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwala stwierdzić, że skala podjętych przez podatnika czynności dotyczących nieruchomości (w tym formalnych, inwestycyjnych) wykracza w sposób oczywisty poza normalne czynności, jakie podejmuje rozsądnie działający właściciel, dążący do uzyskania optymalnego – z jego punktu widzenia – przychodu ze zbycia poszczególnych składników majątku osobistego, a nadto że działania te nacechowane są ciągłym (trwałe źródło zarobkowania), nieamatorskim i nieokazjonalnym charakterem, to uzasadnione jest uznanie, że przychody uzyskane ze zbycia nieruchomości (lub jej poszczególnych części) stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej".

Natomiast w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 lutego 2020 r. (sygn. 0113- KDIPT2-1.4011.643.2019.4.DJD) wskazano: „Na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy”.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawców sprzedaż przedmiotowych działek powstałych po podziale działki nr 2i 1nie będzie miała cech działalności gospodarczej, o której mowa w art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f., a w konsekwencji przychód ze sprzedaży tych działek nie będzie stanowił dla Wnioskodawców przychodu ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, że nabycie tych nieruchomości nie wiązało się z zamiarem ich sprzedaży, a więc z zamiarem ich wykorzystania do prowadzenia działalności gospodarczej.

Po drugie, istotny jest czas, jaki upłynął od momentu nabycia nieruchomości. Działki nr Y i X zostały nabyte w 2010 r. W związku z tym od momentu nabycia nieruchomości do momentu rozpoczęcia ich sprzedaży minie co najmniej 13 lat. W takich okolicznościach nie sposób uznawać, że Wnioskodawcy nabyli te nieruchomości w celu ich sprzedaży z zyskiem, a więc w celu prowadzenia działalności gospodarczej.

Po trzecie, należy wskazać że planowana sprzedaż nieruchomości nie ma cech zorganizowanej i profesjonalnej działalności w zakresie handlu nieruchomościami. Działalność gospodarcza cechuje się zorganizowanym charakterem, a więc wykonywaniem zespołu celowych, uporządkowanych i profesjonalnych czynności. W przypadku sprzedaży nieruchomości oznacza to podejmowanie szeregu działań związanych z nieruchomością i przygotowaniem jej do sprzedaży. Wnioskodawcy stoją na stanowisku, że nie podejmowali tego typu działań.

Działalność gospodarcza musi być prowadzona w sposób ciągły, a więc w sposób powtarzalny i regularny. Nie stanowią działalności gospodarczej czynności podejmowane jednorazowo albo sporadycznie. W przypadku Wnioskodawców działania w zakresie sprzedaży nieruchomości nie są powtarzalne i regularne.

Po czwarte, działki nie były w żaden sposób wykorzystywane przez Wnioskodawców do prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Oprócz podziału działki nr Y i X (takie działania przy sprzedaży nieruchomości są często praktykowane, również w przypadku sprzedaży wykonywanej poza działalnością gospodarczą, wobec czego takie działania nie będą przesądzały, że sprzedaż działek ma cechy działalności gospodarczej) Wnioskodawcy nie dokonywali jakichkolwiek czynności mających na celu zwiększenie wartości działek. Nie dokonywano nakładów na uzbrojenie tych działek, czy wybudowanie na działkach jakichkolwiek budynków lub budowli.

Zatem działania podejmowane przez wszystkie lata, w stosunku do tych działek, nie wykraczały poza typowe działania właściciela, któremu zależy na jak najlepszym utrzymaniu swojego majątku.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że przychód ze sprzedaży przedmiotowych działek powstałych po podziale działki nr Y i X nie będzie stanowił przychodu ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.), ale będzie stanowił przychód ze źródła przychodów jakim jest odpłatne zbycie nieruchomości poza działalnością gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f.). Sprzedaż działek będzie miała miejsce po upływie 5 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło ich nabycie, a w konsekwencji nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Powyższe znalazło także odzwierciedlenie w licznych interpretacjach indywidualnych wydanych w bardzo podobnych stanach faktycznych m.in.: w interpretacji indywidualnej z dnia 5 września 2023 r. wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0114-KDIP3-1.4011.660.2023.2.MS2 oraz interpretacji indywidualnej z dnia 25 lutego 2020 r. wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0112-KDIL2-1.4011.158.2019.2.JK.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy:

Źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl natomiast art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Stosownie zaś do art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpłatnego zbycia po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, nabytych do majątku wspólnego małżonków lub wybudowanych w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości lub nabytych do majątku wspólnego małżonków praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie do majątku wspólnego małżonków lub ich wybudowanie w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.

Podkreślić należy, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w postaci zapłaty podatku dochodowego. Natomiast, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie powstaje przychód w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Ponadto, przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazuje, że dotyczy przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw, które nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej.

Zatem, przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części, udziału w nieruchomości bądź praw majątkowych określonych w lit. a-c nie powstanie w podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

-odpłatne zbycie nieruchomości lub praw majątkowych nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

-zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ww. ustawy.

Zgodnie z tym przepisem:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Użyte w ww. przepisie pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej opiera się na trzech przesłankach:

-zarobkowym celu działalności,

-wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,

-prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Natomiast, przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.

Zatem każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki, stanowi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolniczą działalność gospodarczą, niezależnie od tego czy podatnik dokonał jej rejestracji.

W szczególności działania podatnika wypełniają definicję działalności gospodarczej, gdy podejmuje on pośrednio lub bezpośrednio aktywne czynności w zakresie sprzedaży nieruchomości (zarówno w fazie przygotowawczej, jak i w okresie realizacji) angażując środki podobne do wykorzystywanych przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Istotne znaczenie, choć nie decydujące, mają również poszczególne elementy zdarzenia będące efektem aktywnych działań podatnika, np. to w jaki sposób i w jakim celu zostaną nabyte lub wytworzone składniki majątku będące przedmiotem sprzedaży (w drodze zakupu, spadku, darowizny), to czy zostaną nabyte de facto na cele inwestycyjne celem czerpania zysków z najmu lub sprzedaży, czy przede wszystkim na potrzeby osobiste podatnika i jego najbliższej rodziny. Przy czym każdy przypadek należy oceniać indywidualnie, mając na względzie całokształt okoliczności faktycznych danej sprawy, a więc wszystkie działania podejmowane przez podatnika, a nie tylko poszczególne czynności, pojedyncze elementy stanu faktycznego.

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może zatem stanowić przychód ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w cyt. art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy. Zakwalifikowanie do źródła przychodu ma ogromne znaczenie dla ustalenia chociażby takich kwestii, jak sposób opodatkowania przychodu, możliwość odliczenia kosztów jego uzyskania, możliwość skorzystania ze zwolnień przedmiotowych itp. W pewnych sytuacjach możliwe jest występowanie wątpliwości, do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować danego rodzaju przychód. Przy czym, jeden i ten sam przychód stanowić może przychód wyłącznie z jednego źródła. Ponadto nie jest możliwa sytuacja, w której ten sam przychód będzie np. zakwalifikowany częściowo do jednego źródła, a częściowo do innego.

Wobec powyższego, w celu właściwego zakwalifikowania skutków działań podjętych przez Państwa do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z planowanym odpłatnym zbyciem nieruchomości (działek, powstałych po podziale działki nr Y i nr X), o których mowa we wniosku.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że w 2010 roku nabyli Państwo od gminy do majątku wspólnego małżeńskiego: działkę niezabudowaną o numerze X oraz działkę niezabudowaną o numerze Y. Do (…) 2013 r. pozostawali Państwo we wspólności majątkowej małżeńskiej, od (…) 2013 r. jest między Państwem rozdzielność majątkowa. Po ustanowieniu rozdzielności majątkowej, prawo własności do działek przysługuje każdemu z małżonków w częściach ułamkowych po 1/2. W 2015 roku złożyli Państwo wniosek o dokonanie podziału polegającego na pomniejszeniu części działki X i powiększeniu działki Y. Podział został zatwierdzony decyzją w 2015 r. Po podziale działka nr X została podzielona na działki o nr C i D. Utworzona w wyniku podziału działka C przeznaczona została na poprawę warunków zagospodarowania działki nr Y. W 2019 roku złożyli Państwo wniosek o dokonanie podziału polegającego na pomniejszeniu części działki Y i częściowo D tak aby wydzielić pomiędzy oboma działkami wewnętrzną drogę dojazdową. Podział został zatwierdzony decyzją w 2019 r. Po podziale działki nr Y powstała działka nr E i działka nr F (droga wewnętrzna). Po podziale działki D powstała działka J oraz działki I i K (drogi wewnętrzne). Z podziału działki C powstały działki G i H (drogi wewnętrzne). Celem tego podziału było umożliwienie dojazdu drogą wewnętrzną do działek, które miały być przeznaczone pod budowę domu na własne (docelowo dla syna) potrzeby mieszkaniowe. Ostatecznie odstąpili Państwo od realizacji zamiaru wybudowania budynków na potrzeby mieszkaniowe własne i syna i zamierzają sprzedać powyższe nieruchomości i przeznaczyć środki na cele prywatne. Przedmiotem sprzedaży będą wszystkie działki powstałe z podziału działki nr Y i X, tj. działka nr E, F, G, H, I, J, K. Wszystkie działki zostaną sprzedane jednemu podmiotowi jako całość w ramach jednej transakcji sprzedaży.

Wątpliwość Państwa budzi kwestia, czy planowana sprzedaż działek będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Państwa, przychód z rzeczonej sprzedaży należy rozpatrywać w kontekście źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z powyższym nie powstanie u Państwa przychód z tytułu transakcji sprzedaży działek, z uwagi na upływ okresu wskazanego w tym przepisie.

W celu ustalenia prawidłowego źródła przychodów z tytułu przychodów uzyskanych z planowanej sprzedaży należy rozważyć, czy czynności poprzedzające i towarzyszące zamierzonej sprzedaży powyższych nieruchomości mają znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak już wcześniej wyjaśniono, na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy.

W konsekwencji, o zaliczeniu uzyskanych przez podatnika przychodów ze sprzedaży nieruchomości do źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mogą w sposób zasadniczy i wyłączny decydować takie okoliczności jak: podział nieruchomości w 2015 roku, czy kolejny podział nieruchomości w 2019 roku, skoro – jak sami Państwo wyjaśnili w 2015 roku podział został dokonany w celu powiększenia działki nr 2 która miała być przeznaczona pod budowę domu na Państwa własne potrzeby mieszkaniowe, natomiast w 2019 roku celem podziału było umożliwienie dojazdu drogą wewnętrzną do działek, które miały być przeznaczone pod budowę domu na własne (docelowo dla syna) potrzeby mieszkaniowe. Zatem, jak Państwo wyjaśnili w uzupełnieniu podania, podziały działek, dokonane w roku 2015 i 2019, miały na celu wyłącznie zaspokojenie Państwa potrzeb mieszkaniowych.

Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny. Zatem sprzedaż, nawet wielokrotna, przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie sposób przyjąć, że sprzedaż nieruchomości przez Państwa wygeneruje przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Całokształt czynności, a w szczególności zakres i cel Państwa działania, a zwłaszcza argumenty, że sprzedaż nieruchomości (działek powstałych z podziałów) nastąpi po upływie długiego okresu czasu od ich nabycia, a także przyczyny powodujące podjęcie decyzji o ich sprzedaży (jak Państwo sami wskazali w uzupełnieniu podania: „odstąpili od realizacji zamiaru wybudowania budynków na potrzeby mieszkaniowe własne i syna i zamierzają sprzedać powyższe nieruchomości", ponieważ zmieniły się uwarunkowania rynkowe i osobista sytuacja zdrowotna Zainteresowanego, który jest po (…), a ze względu na sytuację zdrowotną zmieniły się priorytety) oraz fakt, że nie prowadzili Państwo działalności polegającej na obrocie nieruchomościami, nie wykorzystywali ww. nieruchomości w działalności gospodarczej sugerują, że są to działania należące do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

W niniejszej sprawie, okoliczności dotyczące nabycia nieruchomości, ich podziału i planowanej sprzedaży nie dają podstaw do przyjęcia, że spełnione zostaną przesłanki wymienione w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunkujące zaliczenie planowanej sprzedaży do działalności gospodarczej. Nie podjęli i nie zamierzają Państwo podejmować takich aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców.

Nie sposób bowiem uznać, że w realiach analizowanej sprawy działania podejmowane przez Państwa pozwalają na zakwalifikowanie sprzedaży tych nieruchomości do kategorii przychodu z działalności gospodarczej. Świadczą o tym informacje, które wskazali Państwo we wniosku, jak i jego uzupełnieniu, z których wynika m.in., że przedmiotowe działki nie są uzbrojone w przyłącza elektryczne ani kanalizacyjne, nie są ogrodzone. W roku 2010 i 2011 jeszcze przed podziałem działek występowali Państwo o warunki techniczne przyłączy gazu, energii elektrycznej i wody ze względu na planowaną budowę domu na własne potrzeby mieszkaniowe, jednak o podpisania umów nie doszło. Po podziale działek nie występowano o warunki techniczne, nie podpisywano umów ani nie uzbrojono działek. Nie zgłaszano chęci sprzedaży działek w biurze nieruchomości ani w mediach.

Działki te nigdy nie były przez Państwa wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej, nie wchodziły w skład majątku firmy, w szczególności nie były środkiem trwałym w firmie. Działki nie były wynajmowane, dzierżawione ani oddane do użytkowania na podstawie innej umowy. Nie dokonywali Państwo wcześniej sprzedaży działek z majątku wspólnego ani ze swoich majątków osobistych. Oprócz podziału działek zgodnie z powyższym opisem nie dokonywali Państwo jakichkolwiek czynności mających na celu zwiększenie wartości działek. Nie dokonywali Państwo nakładów na uzbrojenie tych działek czy wybudowania na działkach budynków lub budowli. Nie pozyskiwali Państwo jakichkolwiek decyzji lub pozwoleń dotyczących tych działek. Nie zawierali umów przedwstępnych sprzedaży działek ani nie udzielali potencjalnym nabywcom lub innym podmiotom pełnomocnictwa (zgody, upoważnienia) w celu występowania w ich imieniu w sprawach dotyczących przedmiotowych działek, czy przyszłych inwestycji prowadzonych na tych działkach. Odstąpili Państwo od realizacji zamiaru wybudowania budynków na potrzeby mieszkaniowe własne oraz syna i z tego powodu zamierzają sprzedać powyższe nieruchomości i przeznaczyć środki na cele prywatne.

Ponadto, jak wynika z wniosku, Zainteresowany posiada jedną zakupioną w 2017 roku do majątku osobistego nieruchomość gruntową składającą się z dwóch działek o charakterze rekreacyjnym. Nieruchomość nie jest obecnie przeznaczona do sprzedaży. Nabyta została jako nieruchomość wakacyjna, w celach rekreacyjnych. Od 1998 roku do chwili obecnej Zainteresowany uzyskał przychód z jednej transakcji pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości. Była to transakcja okazjonalna.

Zatem działania Państwa należy wpisać w zarząd majątkiem prywatnym i są wystarczające do uznania, że planowana sprzedaż przez Państwa wskazanych we wniosku nieruchomości nie będzie nosiła przymiotów działalności gospodarczej. Skutki podatkowe tych czynności należy więc ocenić w kontekście przesłanek wynikających z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania ma forma prawna ich nabycia oraz moment nabycia. Aby stwierdzić, czy planowana przez Państwa sprzedaż nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie, czy ich odpłatne zbycie nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie.

Wskazali Państwo, że działki mające być przedmiotem sprzedaży (które powstały po podziale działki nr Y i nr X), nabyte zostały przez Państwa do wspólności ustawowej małżeńskiej w 2010 r., a w 2013 roku ustanowili Państwo rozdzielność majątkową. Zatem, mając na uwadze wskazany wyżej przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c w zw. z art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy uznać, że pięcioletni terminlicząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie ww. działek do majątku wspólnego małżonków niewątpliwie upłynął.

Mając na uwadze przywołane przepisy oraz opis sprawy należy uznać, że przychody z planowanej przez Państwa sprzedaży działek, o których mowa we wniosku nie będą uzyskane ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód z rzeczonej sprzedaży należy rozpatrywać w kontekście źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c tejże ustawy, a z uwagi na upływ pięcioletniego okresu wymienionego w tymże przepisie planowana przez Państwa transakcja sprzedażynie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do przywołanych przez Państwa wyroków sądów administracyjnych oraz interpretacji indywidualnych informuję, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania, ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00