Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-03-27

Kiedy należy zgłosić do ZUS pracownika, który ma rozpocząć pracę w terminie późniejszym niż podpisanie umowy o pracę

Pracownicy podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu przez cały czas trwania stosunku pracy. Okres między datą zawarcia umowy o pracę a datą rozpoczęcia pracy nie jest okresem zatrudnienia. W praktyce zdarzają się jednak sytuacje, w których - mimo że pracownik faktycznie nie podjął zatrudnienia - powinien zostać zgłoszony do ZUS.

Pracownicy podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w okresie od nawiązania stosunku pracy do jego rozwiązania (art. 13 pkt 1 ustawy systemowej oraz art. 69 ust. 1 ustawy zdrowotnej). Przepisy ubezpieczeniowe nie definiują pojęć "nawiązanie" i "rozwiązanie" stosunku pracy, odsyłając w tym zakresie do właściwych uregulowań Kodeksu pracy.

Nawiązanie stosunku pracy

Stosunek pracy zostaje nawiązany w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli tego terminu nie określono - w dniu zawarcia umowy o pracę (art. 26 Kodeksu pracy). Gdy zatem data zawarcia umowy o pracę jest wcześniejsza niż data określona w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, dla nawiązania stosunku pracy znaczenie ma to, jaki termin strony przyjęły jako dzień rozpoczęcia pracy. Pracodawca ma obowiązek dokonać zgłoszenia pracownika do ZUS w 7-dniowym terminie od dnia nawiązania stosunku pracy między stronami umowy.

WAŻNE!

Dla powstania obowiązku ubezpieczeniowego nie ma znaczenia data zawarcia umowy, lecz dzień nawiązania stosunku pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00