Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-02-05

Rozliczenie roczne w informacji PIT-11 za 2008 r.

Pracodawcy wypełniają i przekazują informację PIT-11 zatrudnionym osobom oraz urzędom skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. Za 2008 r. termin ten przesunie się na 2 marca 2009 r., gdyż 28 lutego oraz 1 marca są dniami wolnymi od pracy.

Informację PIT-11 przygotowują pracodawcy (osoby fizyczne, prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej) pobierający zaliczki na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego od osób, które uzyskiwały od nich przychody w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej: ustawą o pdof). Chodzi tu m.in. o przychody:

l ze stosunku pracy i służbowego,

l z pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy,

l z umów cywilnoprawnych,

l otrzymywane przez osoby należące do zarządów, rad nadzorczych, komisji i innych organów stanowiących w spółkach,

l z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej,

l uzyskane z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub podobnych umów.

PIT-11 należy sporządzić w dwóch lub w trzech egzemplarzach (dla pracownika, urzędu skarbowego i ewentualnie do pozostawienia w dokumentacji kadrowo-płacowej).

Informacji tej nie wystawia się osobom, które przez złożenie przed 10 stycznia 2009 r. oświadczenia na formularzu PIT-12 zobligowali pracodawcę do przygotowania rocznego obliczenia podatku na formularzu PIT-40 (art. 37 ustawy o pdof). Do złożenia formularza PIT-12 uprawnieni są pracownicy (niezależnie od tego, przez jaki okres w roku podatkowym pracowali u danego płatnika), którzy:

l poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskali innych dochodów, z wyjątkiem m.in. dochodów kapitałowych, niektórych dochodów z innych źródeł, dochodów ze zbycia nieruchomości,

nie korzystają z odliczeń innych niż dokonywane przez płatnika, tj. innych niż np. z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne lub ulgi z tytułu wychowywania dzieci, wynoszącej w 2008 r. 1173,70 zł (skorzystanie z niej powinno być poprzedzone złożeniem przez pracownika pracodawcy dodatkowego oświadczenia o spełnieniu warunków pozwalających na zastosowanie tej ulgi, o liczbie dzieci, na które przysługuje odliczenie, i ewentualnie o innych istotnych okolicznościach, np. dotyczących okresów w roku, w jakich dzieci faktycznie mieszkały u każdego z rodziców, w przypadku gdybyśmy mieli do czynienia z orzeczeniem rozwodu lub separacją),

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00