Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [109 z 685]

Interpretacja indywidualna z dnia 19 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.98.2024.2.AA

Nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia całości podatku naliczonego z tytułu leasingu Pojazdu.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu leasingu Pojazdu. Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 15 kwietnia 2024 r. (wpływ 15 kwietnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

(…) S.A. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) należy do Grupy Kapitałowej (…) S.A. (dalej: „Grupa”). Wnioskodawca prowadzi działalność ubezpieczeniową w zakresie ubezpieczeń na życie sklasyfikowanych w Dziale I zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 656 ze zm.).

Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny, natomiast jej główna działalność mieści się w wykazie usług ubezpieczeniowych podlegających zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT.

Dodatkowo, Spółka sporadycznie dokonuje czynności opodatkowanych VAT wymienionych w:

  • art. 7 ustawy o VAT - np. sprzedaż komputerów na rzecz pracowników;
  • art. 8 ustawy o VAT - np. refakturowanie usług związanych z najmem powierzchni biurowej na rzecz innych podmiotów z Grupy.

W związku z prowadzeniem działalności zwolnionej z VAT, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od wartości nabywanych towarów i usług wykorzystywanych do prowadzenia działalności zwolnionej z VAT. Zostało to potwierdzone w Zaświadczeniu wydanym (…). przez Kierownika Działu, z up. Naczelnika (…). Zgodnie z treścią tego dokumentu, Naczelnik (…) zaświadcza, że „Spółka korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT, w związku z czym brak jest możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego, który w 100% stanowi koszt kwalifikowany”.

Wnioskodawca wylicza współczynnik struktury sprzedaży, o którym mowa w art. 90 ust. 2 ustawy o VAT (dalej: „Współczynnik”), który nie przekracza 2%. Zatem, na podstawie art. 90 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT, Wnioskodawca uznaje co roku, że Współczynnik wynosi 0%. Spółka przewiduje, że w kolejnych latach wartość Współczynnika również nie przekroczy 2%.

Spółka użytkuje od 14 września 2023 r. elektryczny samochód osobowy (dalej: „Pojazd”) na podstawie umowy zawartej z firmą leasingową.

Przed rozpoczęciem użytkowania Pojazdu (tj. 1 sierpnia 2023 r.) Spółka wystąpiła z wnioskiem do (…) o dofinansowanie w ramach programu (…) (dalej: „Program”) finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego celem jest uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć polegających na obniżeniu zużycia paliw emisyjnych w transporcie - wsparcie zakupu/leasingu pojazdów zeroemisyjnych. Celem wniosku jest uzyskanie dotacji na dopłatę do wstępnej opłaty leasingowej oraz na dopłatę do opłaty transferowej.

1 września 2023 r. spółka leasingowa wystawiła na Wnioskodawcę fakturę dokumentującą koszt opłaty wstępnej oraz opłaty transferowej, ze stawką VAT 23%. Spółka nie dokonała pomniejszenia podatku należnego o podatek VAT naliczony wykazany na tej fakturze, natomiast zaliczyła kwotę brutto z faktury zakupowej (tj. kwotę opłat wraz z kwotą podatku VAT wg stawki 23%) do kosztów uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.).

Pracownicy korzystają z Pojazdu wyłącznie do następujących celów związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawcę:

  • składanie dokumentów Spółki w postaci papierowej we właściwych organach, np. w (…),
  • dojazd na spotkania służbowe związane z działalnością ubezpieczeniową Spółki.

Pojazd nie jest przypisany do konkretnego pracownika i jest dostępny na parkingu znajdującym się w pobliżu biura Spółki.

Zgodnie z zasadami Programu, wnioskodawcy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT i nie mają prawnej możliwości odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego od podatku należnego, mają obowiązek dołączyć do wniosku o dotację interpretację indywidualną, o której mowa w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.), potwierdzającą brak możliwości odliczenia podatku VAT, w związku z realizacją przedsięwzięcia. Interpretację należy dołączyć do wniosku o dotację.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego

Pojazd jest/będzie wykorzystywany przez Spółkę wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług, gdyż jego wykorzystywanie przekłada się na obszar działalności ubezpieczeniowej, która jest zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stwierdzenie, że na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT Wnioskodawca nie ma prawnej możliwości odliczenia całej kwoty (100%) podatku VAT naliczonego w jakiejkolwiek części z tytułu leasingu Pojazdu?

Państwa stanowisko w sprawie

Według oceny Wnioskodawcy, Spółka nie ma możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego w jakiejkolwiek części z tytułu leasingu, gdyż Pojazd jest wykorzystywany przez Spółkę do wykonywania wyłącznie czynności zwolnionych z VAT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy o VAT.

Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  • nabycia towarów i usług,
  • dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Tak skonstruowana zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Pojazd jest wykorzystywany przez Spółkę wyłącznie na cele związane z działalnością ubezpieczeniową, która jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 37) ustawy o VAT.

Jak zostało bowiem wskazane w stanie faktycznym, Pojazd jest użytkowany konkretnie w celu:

  • składania dokumentów, które pozostają w niesprzecznym związku z działalnością ubezpieczeniową Spółki (np. dokumenty składane do (…));
  • spotkań służbowych, które również pozostają bez związku z działalnością opodatkowaną, lecz związane są bezpośrednio z działalnością ubezpieczeniową Spółki.

W związku z powyższym, mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa, Spółka stoi na stanowisku, że nie ma prawnej możliwości odliczenia całej kwoty (100%) podatku VAT naliczonego w jakiejkolwiek części z tytułu leasingu Pojazdu, ponieważ Pojazd nie jest w ogóle wykorzystywany do czynności opodatkowanych VAT.

Podobnie stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 9 stycznia 2024 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.692.2023.2.AG oraz w interpretacji indywidualnej z 5 września 2023 r., sygn. 0114-KDIP4-3.4012.296.2023.1.IG.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W świetle art. 88 ust. 4 ustawy:

obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Zatem, aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go - dla tej czynności - za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez „podatników” w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:

podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Państwa wątpliwości dotyczą kwestii możliwości odliczenia całej kwoty (100%) podatku VAT naliczonego w jakiejkolwiek części z tytułu leasingu Pojazdu.

Jak wynika z powołanych powyżej przepisów prawa, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy, uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny.

W omawianej sprawie warunek uprawniający do odliczenia podatku naliczonego nie jest spełniony, ponieważ - jak wskazali Państwo w opisie sprawy - pojazd jest/będzie wykorzystywany przez Państwa wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług, gdyż jego wykorzystywanie przekłada się na obszar działalności ubezpieczeniowej, która jest zwolniona z VAT.

Zatem, z uwagi na niespełnienie podstawowej pozytywnej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia całości podatku naliczonego z tytułu leasingu Pojazdu na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00