Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [50 z 1307]

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 kwietnia 2024 r., sygn. II SA/Gl 3/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski, Sędziowie, Sędzia WSA Wojciech Gapiński, Sędzia WSA Renata Siudyka (spr.), , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 5 kwietnia 2024 r. sprawy ze skargi J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia 16 listopada 2023 r. nr SKO.4106.993.2023 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta C. (organ I instancji) decyzją z dnia z dnia 30 sierpnia 2023 r. nr [...], po rozpatrzeniu wniosku, odmówił J. M. (M.), (strona, skarżący), przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną siostrą.

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał między innymi, że skarżący nie podejmuje zatrudnienia ze względu na konieczność sprawowania opieki nad siostrą –B. M., dla której w dniu [...] maja 2019 r. został ustanowiony opiekunem prawnym. W okresie od dnia 11 listopada 2019 r. do dnia 30 czerwca 2023 r. skarżący był uprawniony do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną siostrą na podstawie decyzji z dnia 12 lutego 2020 r.

W dniu 12 czerwca 2023 r. Powiatowy Zespół do Spraw Niepełnosprawności w C. wydał dla siostry skarżącego kolejne orzeczenie zaliczające ją do znacznego stopnia niepełnosprawności do dnia 30 czerwca 2026 r. Z przeprowadzonego w dniu 24 lipca 2023 r. wywiadu środowiskowego wynika, że skarżący sprawuje opiekę nad siostrą w sposób należyty i właściwy, opieka ma charakter stały, a pomoc świadczona jest całodobowo.

Organ I instancji podkreślił, że uzyskanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego uzależnione jest od szeregu przesłanek. Przy czym przesłanki te można podzielić na przesłanki pozytywne i negatywne i aby móc uzyskać prawo do świadczenia pielęgnacyjnego przesłanki pozytywne muszą zostać spełnione łącznie i nie może przy tym zaistnieć żadna z przesłanek negatywnych. Natomiast w rozpatrywanej sprawie istnieją dwie przesłanki negatywne, które uniemożliwiają przyznanie stronie prawa do wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego. Mianowicie jest pełnoletnia osoba spokrewniona w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki, matka B. M., która nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Matka nie może sprawować bezpośredniej opieki nad córką, co nie wyklucza spełniania obowiązku alimentacyjnego wobec córki w formie chociażby świadczeń osobistych lub sfinansowania osoby, która sprawuje opiekę nad niepełnosprawną córką.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00