Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-10-23

Przychody w klubie sportowym w pytaniach i odpowiedziach

Organizacje prowadzące kluby sportowe dokonują wielu świadczeń na rzecz swoich współpracowników, tj. zawodników, trenerów czy sędziów. Oto kilka sytuacji dotyczących opodatkowania tych świadczeń.

Adam Pawłowski

Przychody trenerów nie są przychodami z działalności gospodarczej

PYTANIE

Trenerzy współpracują z naszym klubem na podstawie zawartych kontraktów. Co istotne, trenerzy występują jako przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą oraz jako zarejestrowani, czynni podatnicy VAT - w związku z czym wystawiają faktury VAT. Czy - mimo że mamy do czynienia z przedsiębiorcami - powinniśmy potrącać zaliczki na podatek?

Tak - przychody z działalności trenerskiej są przychodami z działalności wykonywanej osobiście, a nie działalności gospodarczej. Fakt, że trener jest przedsiębiorcą wystawiającym faktury VAT, nie ma wpływu na obowiązki klubu jako płatnika zobowiązanego przede wszystkim do odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy.

Podmioty, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 updof, osobom objętym nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy (art. 41 ust. 1 updof). Obowiązkiem tym zostały więc objęte m.in. przychody z tytułu osobiście wykonywanej działalności trenerskiej wymienionej w art. 13 pkt 2 updof. . Przy czym, w przypadku trenerów sytuacja wygląda nieco inaczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00