Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 10 grudnia 2020 r., sygn. III SA/Lu 394/20

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Marcinowski (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Monika Kazubińska-Kręcisz Sędzia WSA Anna Strzelec po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 10 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi E. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania prawa jazdy I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Starosty [...] z dnia 17 stycznia 2020 r. nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz E. S. kwotę [...]zł ([...] złotych) z tytułu zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] kwietnia 2020 r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w L. utrzymało w mocy decyzję Starosty P. z dnia [...] stycznia 2020 r., nr [...] odmawiającą wydania E. S. prawa jazdy.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że w dniu [...] listopada 2020 r. E. S. zwrócił się do Starosty [...] o wydanie prawa jazdy po zdanym egzaminie państwowym w Polsce. Po weryfikacji dokumentów okazało się, że skarżący złożył po raz pierwszy wniosek o wydanie prawa jazdy w starostwie [...]. W dniu 14 października 2017 r. zakończył on szkolenie podstawowe w zakresie kategorii B prawa jazdy, zaś w dniu 16 listopada 2017 r. uzyskał pozytywny wynik z egzaminu państwowego.

Z akt otrzymanych od Starosty S. wynika, że tenże organ prowadził postępowanie w przedmiocie wydania polskiego krajowego prawa jazdy, jak również ustalenia miejsca zamieszkania i zameldowania skarżącego. W dniu 14 września 2019 r. wskazany organ zwrócił się do "strony niemieckiej" o potwierdzenie uprawnień skarżącego do kierowania pojazdami i wskazania ewentualnych ich ograniczeń. W odpowiedzi otrzymano informację, z której wynika, że skarżący nie posiada ważnego prawa jazdy. Niemieckie prawo jazdy było wielokrotnie odbierane, ze względu na jazdę pod wpływem alkoholu (ostatnio dnia 3 marca 2016 r. przez Sąd Rejonowy w R. w Niemczech). Wobec skarżącego orzeczono karę pieniężną, odebrano prawo jazdy i blokadę na osiem miesięcy, zakończoną 2 listopada 2016 r. Wyrok sądu dotyczący zakazu wydania nowego prawa jazdy w Niemczech obowiązuje do 22 marca 2031 r. Obowiązkowym warunkiem ponownego wydania prawa jazdy w Niemczech jest złożenie opinii medyczno-psychologicznej, która wykazałaby zdolność do uczestniczenia w ruchu drogowym oraz udokumentowania rocznej abstynencji od alkoholu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00