Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 sierpnia 2020 r., sygn. I SA/Wr 294/20

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Maria Tkacz- Rutkowska (sprawozdawca), Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędzia WSA Daria Gawlak - Nowakowska, Protokolant: Specjalista Magdalena Dworszczak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi Podatkowej Grupy Kapitałowej A reprezentowanej przez B S.A. z siedzibą w L. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...], nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej Podatkowej Grupy Kapitałowej A reprezentowanej przez B S.A. z siedzibą w L. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi Podatkowej Grupy Kapitałowej A reprezentowanej przez B S.A. z siedzibą w L. jest wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacja przepisów prawa podatkowego (interpretacja indywidualna) z [...] nr [...] dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wynika, że B (dalej: B, Spółka) oraz określone spółki od niej zależne (Spółki zależne), na podstawie zawartej umowy, tworzą Podatkową Grupę Kapitałową A, w rozumieniu przepisów ustawy o CIT (dalej: PGK A, Wnioskodawca, Skarżąca). Rokiem podatkowym PGK A jest rok kalendarzowy, zaś spółką reprezentującą PGK A jest B jako spółka dominująca. Podstawa opodatkowania PGK A jest obliczana zgodnie z art. 7a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 865 ze zm., dalej: u.p.d.p.), w związku z art. 7 ust. 1 - 3 tej ustawy. B prowadzi działalność podstawową w zakresie wydobycia rud miedzi i produkcji (z tych rud) metali, m.in. miedzi i innych metali, które są przedmiotem sprzedaży i uzyskiwanych przychodów, podlegających opodatkowaniu. Od maja 1997 r. w B obowiązywały "Zasady funkcjonowania wynalazczości w B" Spółka 17 maja 1997 r. zawarła z 3 pracownikami umowę o wykonanie projektu racjonalizatorskiego, zgodnie, z którą zobowiązali się oni opracować projekt racjonalizatorski pt. "Sposób zwiększenia zdolności produkcyjnej wydziałów elektrorafinacji (...)". Według umowy za dokonany zgodnie z umową projekt wykonawcom przysługiwało wynagrodzenie autorskie naliczane przez okres pierwszych pięciu lat stosowania projektu, płatne w terminie dwóch miesięcy po upływie każdego roku uzyskiwania korzyści z projektu, w wysokości 15% efektów uzyskiwanych przez zamawiającego. Ponadto w świetle umowy jeżeli współautorami projektu poza wykonawcami będą również inne osoby wskazane przez wykonawców, to osoby te również partycypują w wynagrodzeniu w części zadeklarowanej w arkuszu zgłoszenia projektu. Przy zgłoszeniu projektu racjonalizatorskiego, zgodnie z umową zostało wskazanych 21 twórców (dalej: "Twórcy"). W zgłoszeniu określono szczegółowo ich udziały w projekcie. Projekt został przyjęty do realizacji i jest stosowany przez B od 1999 r. W piątym roku stosowania projektu (2003 r.) osiągnięto zakładany w projekcie poziom produkcji, co stanowiło przyrost produkcji miedzi o ok. 8-10%. Twórcy projektu w 2003 r., po przeanalizowaniu wyników jego stosowania w latach 1999-2003, opracowali program pozwalający na praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy w ww. zakresie i wdrożenie rozwiązań pozwalających na dalszą poprawę efektywności zastosowania projektu. W konsekwencji zawarto aneks do ww. umowy, w którym przewidziano, że za dokonany zgodnie z umową projekt twórcy otrzymają wynagrodzenia naliczane przez okres pierwszych ośmiu lat stosowania projektu. W ramach aneksu wprowadzono, poza dotychczas wskazanymi Twórcami w liczbie 21, dodatkowo 4 nowych Twórców i odpowiednio zmieniono udziały w projekcie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00