Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 kwietnia 2018 r., sygn. III SA/Wa 1806/17

Skoro ustawodawca w sposób ogólny i szeroki wyłączył z opodatkowania sprawy nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej (oraz zdrowia), to zaciągnięcie pożyczki na roboty budowlane w auli szkoły wyższej należy uznać za czynność dotyczą realizacji obowiązków, związanych z nauką i dydaktyką, która jest wyłączona z opodatkowania.

Teza od Redakcji

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Waldemar Śledzik, Sędziowie sędzia WSA Matylda Arnold-Rogiewicz, sędzia WSA Anna Zaorska (sprawozdawca), Protokolant referent Michał Strzałkowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 kwietnia 2018 r. sprawy ze skargi A. T.-H. w B. na zmianę interpretacji indywidualnej Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 19 stycznia 2017 r. nr PS1.841.31.2016 w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych uchyla zmianę interpretacji indywidualnej

Uzasadnienie

1.1. Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna Ministra Rozwoju i Finansów z 19 stycznia 2017 r., którą zmieniono interpretację indywidualną z 14 marca 2014 r. dotycząca wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnej umowy pożyczki na podstawie art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 223, z późn. zm.; dalej: "u.p.c.c.").

1.2. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej A. w [...] (dalej: "Wnioskodawca", "Uczelnia" "Skarżąca") wskazała, że zawarła dwie umowy pożyczki z osobami prawnymi. Środki z pożyczek były przeznaczone na zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlano-wykończeniowe i instalacyjne (dalej jako: roboty budowlane) w auli audytoryjnej dla 300 osób w budynku dydaktycznym na terenie Uczelni. Co do zasady aula jest wykorzystywana w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych. Wyjątkowo może być wynajmowana innym podmiotom, na podstawie umów najmu. Środki z umów pożyczek zostały przekazane przez pożyczkodawców na rachunek podstawowy Uczelni i były wydatkowane w miarę otrzymywania faktur od wykonawcy robót budowlanych. Środki z pożyczek nie służyły finansowaniu jakichkolwiek innych wydatków. W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że po zakończeniu robót budowlanych aula audytoryjna jest wykorzystywana na cele nauki i szkolnictwa. Wnioskodawca dopuszcza możliwość wynajmu tej auli podmiotom zewnętrznym podczas niewykorzystywania jej na swoje cele statutowe. Od czasu ukończenia robót budowlanych do chwili obecnej aula była wynajęta jednorazowo na okres 2 dni podmiotowi zewnętrznemu na podstawie umowy najmu. Budynek, w którym mieści się aula się jest wykorzystywany na cele nauki i szkolnictwa. Nie jest on wydzierżawiany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00