Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 28 stycznia 2010 r., sygn. III SA/Lu 542/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Drwal, Sędziowie Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak (spr.),, Sędzia NSA Maria Wieczorek, Protokolant Asystent sędziego Adam Traczyk, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 28 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] września 2009 r., znak: [...], Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w L., po rozpatrzeniu odwołania J. K., utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w L. z dnia [...] lipca 2009 r., nr [...], o braku podstawi do stwierdzenia choroby zawodowej. "alergiczny nieżyt nosa".

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, iż J. K. w latach 1974 do 1986 pracowała na stanowisku nauczyciela akademickiego w Akademii Medycznej w L., a od roku 1986 do końca 2006 zatrudniona była w Ośrodku Opiekuńczo-Adopcyjnym w L. jako pedagog. W ramach swojej pracy przeprowadzała rozmowy z kandydatami na rodziców adopcyjnych, wywiady środowiskowe kandydatów na rodziców adopcyjnych w miejscu ich zamieszkania analizowała również dokumentacje, dotyczącą sytuacji dziecka w placówce opiekuńczo?wychowawczej .

W latach 1990 - 2000 miejscem wykonywanej pracy był lokal w budynku przy ulicy C. [...] w L. Pomieszczenie to miało powierzchnię 54 m2, wysokości 3,30 m i znajdowało się około 1 m poniżej przyległego terenu. Jak wynika z kontroli przeprowadzonej w dniu 23 września 1999 r. przez przedstawiciela Państwowej Inspekcji Pracy w pomieszczeniu nie było sprawnej wentylacji, część okien ze względu na zły stan techniczny (okna stare, drewniane) nie mogło być otwieranych. Umiejscowienie lokalu oraz brak koniecznej wentylacji powietrza, brak odpowiedniej izolacji termicznej i przeciwwilgociowej sprzyjał zawilgoceniu oraz zagrzybieniu powierzchni pionowych ścian przyległych do gruntu. Mimo stwierdzenia zagrzybienia pomieszczeń biurowych nie były wykonywane badania mykologiczne, które pozwoliłyby na określenie gatunku grzyba.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00