Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 9 grudnia 2009 r., sygn. I SA/Op 463/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kuczyńska Sędziowie Sędzia WSA Anna Wójcik (spr.) Sędzia WSA Grzegorz Gocki Protokolant starszy sekretarz sądowy Iwona Dąbrowska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi M. G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 7 lipca 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. określa, że zaskarżona interpretacja nie może być wykonana, III. zasądza od Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach na rzecz skarżącej kwotę 200,00 zł (słownie złotych: dwieście 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

We wniosku złożonym dnia 2 kwietnia 2009 r. M. G. wniosła o udzielenie przez Ministra Finansów-Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług jednorazowej sprzedaży działek.

Przedstawiając przyszły stan faktyczny podała, że zamierza dokonać jednorazowej sprzedaży nieruchomości obejmujących: działkę przemysłową (inwestycyjną) i około 55 działek budowlanych. Wyjaśniła, że we wrześniu 2008 r. w drodze umowy darowizny otrzymała od swojej siostry dwie nieruchomości (dwie działki) zapisane w odrębnych księgach wieczystych: jedna o pow. 4,36 ha przeznaczona w planie zagospodarowania przestrzennego jako tereny mieszkaniowe i druga o powierzchni 10,2 ha przeznaczona w tym planie jako tereny inwestycyjne. Nie dokonywała żadnych czynności zmierzających do zmiany stanu prawnego tych gruntów. Podała, że dla działki o pow. 4,36 ha w oparciu o wyciąg z wykazu zmian gruntowych zmieniono jej numerację, w następstwie czego zostało wyodrębnionych 60 działek mieszkaniowych, przy czym podziału geodezyjnego dokonano na wniosek poprzedniego właściciela. Wnioskująca nigdy nie prowadziła działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm. ) dalej jako: [u.p.t.u.], nie było jej zamiarem rozpoczęcie działalności z zakresu obrotu nieruchomościami. Uzupełniając wniosek na żądanie organu podała, że nie jest podatnikiem podatku VAT ani rolnikiem ryczałtowym, a przyczyną nabycia była propozycja przekazania nieruchomości w drodze darowizny, przy czym w momencie przyjęcia darowizny zamierzała wybudować dom mieszkalny. Skarżąca zamierza jednorazową czynnością sprzedać działkę inwestycyjną oraz ok. 55 działek budowlanych, a na pozostałym terenie wybudować dom mieszkalny; nie dokonywała ona żadnego uatrakcyjnienia tych działek a nie były one również przedmiotem najmu ani dzierżawy. Celem sprzedaży będzie uzyskanie środków finansowych na zaspokojenie potrzeb związanych z przyszłością, w tym na cele charytatywne, inwestycyjne (lokata lub fundusz bankowy), budowa własnego domu mieszkalnego oraz założenie własnej działalności gospodarczej w zakresie doradztwa prawnego dla firm transportowych i otwarcie lokalu gastronomicznego. Skarżąca nie posiada innych nieruchomości gruntowych przeznaczonych do sprzedaży, wcześniej też takiej sprzedaży nie dokonywała, nie składała deklaracji VAT-7 ani zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Sprzedaż nastąpi wówczas, gdy otrzyma ofertę odpowiadającą wartości gruntu. Wyjaśniła ponadto, że działka inwestycyjna o pow. 10,2 ha w planie zagospodarowania przestrzennego jest oznaczona częściowo jako: tereny działalności komercyjno-produkcyjnej, usługi handlu i zieleń izolacyjna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00