Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2016 poz. 7653

Uchwała nr 10.121.2016 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie

z dnia 10 maja 2016r.

w sprawie orzeczenia nieważności Uchwały Nr XXII/170/2016 Rady Gminy Siedlce z dnia 28 kwietnia 2016 roku w sprawie ustalenia ryczałtowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe, lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe

Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 446) w związku z art. 11 ust. 1 pkt 5 oraz art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 października 1992r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 561) - Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie uchwala, co następuje:

§ 1. Orzeka o nieważności Uchwały Nr XXII/170/2016 Rady Gminy Siedlce z dnia 28 kwietnia 2016 roku w sprawie ustalenia ryczałtowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe, lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe z powodu istotnego naruszenia art. 6j ust. 3c ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 250).

§ 2. Na niniejszą uchwałę Gminie Siedlce przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w terminie 30 dni od daty jej doręczenia za pośrednictwem Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie.


Uzasadnienie

Uchwała Nr XXII/170/2016 Rady Gminy Siedlce z dnia 28 kwietnia 2016 roku w sprawie ustalenia ryczałtowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe, lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe wpłynęła do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie - Zespołu Zamiejscowego w Siedlcach w dniu 4 maja 2016 roku. Zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych w/w uchwała podlega nadzorowi Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie.

Badając przedmiotową uchwałę, Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie ustaliło i zważyło, co następuje:

Powyższą uchwałą Rada Gminy w Siedlcach w przypadku nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe, lub inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe jedynie przez część roku, uchwaliła stawkę ryczałtową opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 60,00 zł za rok w przypadku, gdy odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny oraz w wysokości 120,00 zł za rok, gdy odpady nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny (§ 1 uchwały).

W ocenie Kolegium Izby, uchwalenie przez Radę Gminy Siedlce ryczałtowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za rok od domku letniskowego lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe jedynie przez część roku zostało dokonane z istotnym naruszeniem przepisu art. 6j ust. 3c cyt. ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z w/w przepisem, uchwalając ryczałtową stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe, lub inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe jedynie przez część roku, Rada powinna była ją ustalić, jako iloczyn średniej ilości odpadów powstających na tych nieruchomościach, wyrażonej w liczbie pojemników oraz stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za pojemnik o określonej pojemności.

Do ustalenia ryczałtowej stawki powyższej opłaty konieczne było zatem określenie średniej ilości odpadów powstających na objętych nią nieruchomościach wyrażonej w liczbie pojemników oraz ustalenie stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności. Tymczasem w badanej uchwale Rada Gminy w Siedlcach nie ustaliła średniej ilości pojemników, brak jest także stawki opłaty za pojemnik. W badanej uchwale nie zamieszczono żadnych postanowień, z których wynikałoby, iż stawka opłaty ustalona przez Radę w § 1 uchwały stanowi w/w iloczyn.

W związku z powyższym Kolegium Izby uznało, iż badana uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem przepisu art. 6j ust. 3c cyt. ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Mając powyższe na uwadze, Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie orzekło jak w sentencji uchwały.

Przewodniczący


Wojciech Tarnowski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00