Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.11.2020, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.530.2020.1.KP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.530.2020.1.KP

możliwości rejestracji jako podatnik VAT czynny oraz prawa do odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych i otrzymanych w okresie poprzedzającym rejestrację jako podatnik VAT czynny (pytanie nr 1 wniosku)

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2020 r. (data wpływu 27 sierpnia 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości rejestracji jako podatnik VAT czynny oraz prawa do odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych i otrzymanych w okresie poprzedzającym rejestrację jako podatnik VAT czynny (pytanie nr 1 wniosku) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2020 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości rejestracji jako podatnik VAT czynny oraz prawa do odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych i otrzymanych w okresie poprzedzającym rejestrację jako podatnik VAT czynny (pytanie nr 1 wniosku).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W związku z zakupem - w ramach inwestycji - trzech apartamentów hotelowych wybudowanych przez () S.A. przy ul. () w () condohotelu w celu ich późniejszego wynajmu operatorowi zaproponowanemu przez dewelopera (początkowo (), a następnie ()), od momentu podpisania umowy rezerwacyjnej Wnioskodawca miał zamiar zarejestrować się jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Obowiązek odprowadzania 23% podatku VAT stanowił bowiem jeden z warunków zawartej z () umowy zarówno zakupu, jak i późniejszego wynajmu wspomnianych lokali niemieszkalnych.

Z uwagi na nieznajomość przepisów podatkowych zarówno przez Wnioskodawcę, jak i Jego matkę, która w początkowym etapie reprezentowała interesy Wnioskodawcy w ramach współpracy ze spółką, nie mieli świadomości, że można odliczać 23% podatek VAT w momencie, kiedy inwestycja znajduje się jeszcze w budowie. Wnioskodawca i Jego matka sądzili, że zwrot VAT jest możliwy dopiero po odbiorze lokalu hotelowego i otrzymaniu pierwszego wynagrodzenia związanego z jego wynajmem. Dlatego też - pomimo otrzymania przez Wnioskodawcę faktur zakupu apartamentu nr budowlany (), jego wyposażenia oraz stanowiska garażowego - pozostając w błędzie, Wnioskodawca od razu nie zarejestrował się jako czynny podatnik VAT. Po uświadomieniu sobie błędu, w dniu 15 maja 2018 r. Wnioskodawca złożył w urzędzie skarbowym dla () przy ul. () wypełniony formularz VAT-R z wnioskiem o rejestrację oraz dołączonym pisemnym oświadczeniem o treści (cyt.) wyjaśnienie dot. celu rejestracji w charakterze podatnika VAT. W dniu 24 kwietnia 2017 r. zakupiłem od () (ściślej: podpisałem umowę na zakup lokalu, garażu podziemnego i wyposażenia tego lokalu w celu jego późniejszego wynajmowania tejże firmie w ramach 10-letniego najmu (z możliwością przedłużenia w ramach aparthotelu. W bieżącym roku w kwietniu dokonałem zakupu kolejnego apartamentu w tym samym aparthotelu przy ul. (). W związku z faktem, że istnieje możliwość odliczenia podatku VAT oraz potrzeba wystawiania faktur po oddaniu hotelu do wynajmu, w celu wykonywania powyższych czynności istnieje konieczność zarejestrowania się przeze mnie jako czynny podatnik VAT. W związku z powyższym wnoszę o zarejestrowanie mnie w charakterze czynnego podatnika VAT. P. J.

W dniu składania druku VAT-R jako dzień rozpoczęcia działalności Wnioskodawca wpisał 24 kwietnia 2017 r., czyli dzień, w którym - na mocy odstąpienia na rzecz Wnioskodawca przez Jego matkę, w drodze porozumienia, od zawartych przez nią wcześniej umów deweloperskich - Wnioskodawca został nabywcą praw własności (100%) do przedmiotowego apartamentu wraz z wyposażeniem oraz przynależnego mu miejsca parkingowego. W wyniku analizy wypełnionego przez Wnioskodawcę druku VAT-R pracownica wspomnianego urzędu skarbowego poinformowała Wnioskodawcę, że możliwa jest rejestracja jako czynny podatnik VAT dopiero po rejestracji do VAT, natomiast później możliwa będzie aktualizacja druku, uwzględniająca wcześniejsze zakupy związane z planowaną działalnością opodatkowaną. Dlatego też w rubryce 38 data (należy podać dzień-miesiąc-rok), od której podatnik będzie korzystał (korzysta) ze zwolnienia lub od której traci prawo do zwolnienia lub rezygnuje z tego prawa, zgodnie z sugestią pracownika urzędu skarbowego przyjmującego druk VAT-R Wnioskodawca wpisał następny dzień po rejestracji, czyli 16 maja 2018 r., w ogólnych informacjach C.1. Wnioskodawca zaznaczył pkt 29 podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą nie ma prawa do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy, zaś w części C.2 informacje dotyczące składania deklaracji - Wnioskodawca zaznaczył pkt 50 VAT-7.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00