Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.08.2020, sygn. 0115-KDIT2.4011.419.2020.1.MD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.419.2020.1.MD

Jednostronne odstąpienie od dochodzenia całości nieprzedawnionego roszczenia przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny spowodowało u Wnioskodawcy powstanie przychodu z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 9 tej ustawy. W rezultacie Wnioskodawca jest zobowiązany do opodatkowania takiego przychodu i wykazania go w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy w którym osiągnięty został przychód, a więc za rok 2019, w którym doszło do umorzenia zobowiązania przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2020 r. (data wpływu 5 maja 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych niedochodzenia od dłużnika roszczenia, od którego wierzyciel jednostronnie odstąpił jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 maja 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych niedochodzenia od dłużnika roszczenia, od którego wierzyciel jednostronnie odstąpił.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej. W 1999 r. był sprawcą wypadku drogowego skazanym prawomocnym wyrokiem sądu. Skutki finansowe zdarzenia z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu przejął Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który na podstawie regresu zobowiązał Wnioskodawcę do spłaty zadłużenia w kwocie 23 183,35 zł (na podstawie orzeczenia Sądu Rejonowego). W okresie do końca 2019 r. Wnioskodawca nie miał żadnych możliwości spłaty powyższego zobowiązania. Fundusz podejmował liczne próby ściągnięcia długu w formie wezwań, monitów i egzekucji komorniczych. W 2019 r. Wnioskodawca otrzymał pismo Monit Ostateczny, był też wzywany do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w celu przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Ze strony Wnioskodawcy nie było żadnych pism czy wniosków o umorzenie, czy zawarcie ugody. Wraz z pismem zawiadamiającym z dnia 29 stycznia 2020 r. Wnioskodawca otrzymał PIT-11 z wykazanym przychodem z tytułu odstąpienia. Otrzymany PIT-11 został automatycznie potraktowany jako przychód do opodatkowania i w związku z tym Wnioskodawca został zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego w kwocie 4 101 zł. Wnioskodawca podkreśla fakt, iż czynność prawna w postaci odstąpienia od dochodzenia wierzytelności była czynnością jednostronną podjętą przez Fundusz na podstawie własnych procedur, dowodów i wniosków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00