Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.10.2019, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.436.2019.1.IZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.436.2019.1.IZ

Niewystąpienie przedawnienia prawa do zwrotu na rachunek bankowy nadwyżki podatku naliczonego nad należnym

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2019 r. (data wpływu 14 sierpnia 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niewystąpienia przedawnienia prawa do zwrotu na rachunek bankowy nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 sierpnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niewystąpienia przedawnienia prawa do zwrotu na rachunek bankowy nadwyżki podatku naliczonego nad należnym

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Sp. z o.o. jest polską spółką prawa handlowego oraz zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. W ramach prowadzonej działalności Spółka świadczy usługi finansowe, w tym w szczególności usługi leasingowe.

W toku prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka zawarła w dniu 24 kwietnia 2008 r. ze swoim kontrahentem (dalej: Leasingobiorca) umowę leasingu finansowego (dalej: Umowa Leasingu). W wykonaniu Umowy Leasingu Spółka wystawiła na rzecz Leasingobiorcy fakturę VAT, którą udokumentowano całość przysługujących Spółce oraz wynikających z przedmiotowej Umowy Leasingu opłat. Podatek należny z tytułu dostawy przedmiotu leasingu objętego Umową Leasingu udokumentowany na wystawionej fakturze VAT został rozpoznany przez Wnioskodawcę w deklaracji VAT-7 za odpowiedni okres rozliczeniowy.

W dniu 23 września 2010 r. zawarto aneks/umowę zmieniającą do Umowy Leasingu, na mocy której Spółka oraz Leasingobiorca dokonali skrócenia okresu leasingu. Bezpośrednią konsekwencją skrócenia okresu obowiązywania Umowy Leasingu zgodnie z aneksem/umową zmieniającą do Umowy Leasingu było zmniejszenie należnych Spółce opłat leasingowych. W związku z powyższym, Spółka w październiku 2010 r. wystawiła na rzecz Leasingobiorcy stosowną fakturę korygującą zmniejszającą kwotę zadeklarowaną w fakturze pierwotnej dotyczącej dostawy przedmiotu leasingu objętego Umową Leasingu.

Rezultatem powyższych rozliczeń było wykazanie przez Spółkę w deklaracji VAT-7 składanej za październik 2010 roku, ujemnej wartości podatku należnego wynikającej z wystawionej faktury korygującej, która finalnie okazała się wyższa niż wartość podatku należnego zaraportowanego przez Spółkę w przedmiotowym okresie rozliczeniowym. Co istotne, ze względu na czysto techniczny sposób wypełniania deklaracji VAT-7 przedmiotowa korekta podatku należnego spowodowała wygenerowanie u Wnioskodawcy nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Tak powstałą nadwyżkę podatku VAT, Spółka wykazywała do przeniesienia na kolejne okresy rozliczeniowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00