Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 09.08.2019, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.181.2019.2.JG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.181.2019.2.JG

Czy w związku z faktem, że w wyniku podziału majątku Wnioskodawczyni przyznano wyłączne prawo do lokalu mieszkalnego oraz związanego z nim wkładu mieszkaniowego, przysługuje Jej prawo do wykazania jako koszt uzyskania przychodu pełnej kwoty wydatków poniesionych wraz z mężem na poczet wkładu mieszkaniowego i rozliczenia zadania budowlanego? Czy wkład mieszkaniowy podlega waloryzacji zgodnie z przepisem art. 22 ust. 6f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od momentu jego wniesienia do spółdzielni mieszkaniowej?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 maja 2019 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów:

  • jest prawidłowe w części dotyczącej kosztu nabycia,
  • jest nieprawidłowe w części dotyczącej waloryzacji.

UZASADNIENIE

W dniu 7 maja 2019 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W latach 1990-1991 Wnioskodawczyni, pozostając w związku małżeńskim, w którym panował ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, wniosła wkład mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, w związku z czym Jej i Jej mężowi w ramach majątku wspólnego przydzielono spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Ostateczne rozliczenie zadania nastąpiło w 1998 r., w związku z czym małżonkowie uregulowali dodatkową kwotę wynikającą z rozliczenia wkładu mieszkaniowego. W 2009 r. wyrokiem sądu orzeczono rozwód Wnioskodawczyni i Jej męża. Małżonkowie zgodnie postanowili, że spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego wraz z wkładem mieszkaniowym związanym z tym lokalem mieszkalnym od dnia 30 stycznia 2012 r. będzie przysługiwać Wnioskodawczyni. Aktem notarialnym z dnia 22 czerwca 2012 r. ustanowiono odrębną własność przedmiotowego lokalu mieszkalnego i własność ta wraz z udziałem w częściach wspólnych i innych urządzeniach budynków oraz w prawie własności gruntu została przeniesiona na Wnioskodawczynię. Warunkiem przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności było wniesienie opłaty tytułem zwrotu nominalnego umorzenia kredytu, którą Wnioskodawczyni wniosła przed podpisaniem aktu notarialnego. Aktem notarialnym z dnia 30 czerwca 2016 r. Wnioskodawczyni dokonała odpłatnego zbycia przedmiotowego lokalu mieszkalnego. W związku z opisanym stanem faktycznym Wnioskodawczyni powzięła wątpliwość co do sposobu rozliczenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia przedmiotowego lokalu mieszkalnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00