Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.03.2019, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.42.2019.1.JM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.42.2019.1.JM

Ulga rehabilitacyjna - wydatek na wymianę systemu ogrzewania.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2019 r. (data wpływu 22 stycznia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca mieszka w domu jednorodzinnym z żoną i dwójką dzieci. Syn posiada orzeczenie PZON o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do lutego 2020 r. o symbolu 05R (niepełnosprawność ruchowa). Niepełnosprawność datuje się od października 2005 r. Ponadto, zmaga się z alergią i astmą oskrzelową. Choroby te wpływają negatywnie na jego niepełnosprawność. Córka również posiada orzeczenie PZON (obecnie lekki stopień niepełnosprawności od grudnia 2018 r., ale Wnioskodawca jest w drodze odwoławczej i stara się o umiarkowany stopień niepełnosprawności. Wcześniej córka do listopada 2018 r. posiadała znaczny stopień niepełnosprawności. Jej niepełnosprawność datuje się od stycznia 2004 r. (11-I-cukrzyca typu I). Córka jest pod stałą kontrolą diabetologiczną. Poza tym, również leczy się w poradni rehabilitacyjnej (problemy z kręgosłupem), poradni nefrologicznej (obserwacja w kierunku mikroalbuminurii powikłanie cukrzycy), poradni okulistycznej. Trudna sytuacja zdrowotna dzieci od 2004 r. do chwili obecnej, ciągły stres z tym związany przyczyniły się do znacznego pogorszenia zdrowia żony Wnioskodawcy w 2018 r., która do chwili obecnej jest pod kontrolą poradni kardiologicznej.

Piec centralnego ogrzewania znajduje się w piwnicy, do której prowadzą wysokie schody. Obsługa pieca ze względu na stan zdrowia żony i dzieci Wnioskodawcy była zbyt uciążliwa. Polegała na codziennym czyszczeniu pieca z popiołu, codziennym rozpalaniu, rąbaniu drewna i załadowywaniu pieca kilkonastoma łopatami węgla. Wnioskodawca wraz z żoną nie byli w stanie się tym zajmować, z uwagi na stan zdrowia żony i dzieci, by utrzymać ogień w piecu i zapewnić także ciepłą wodę do celów higienicznych i gospodarczych. Jako jedyny żywiciel rodziny Wnioskodawca musiał podjąć pracę w delegacjach, by utrzymać rodzinę. Niezbędne w tej sytuacji stało się dla rodziny zakup pieca z podajnikiem na ekogroszek cechującego się zautomatyzowanym działaniem. Obsługa takiego pieca znacznie ułatwiła utrzymanie ciepła dzięki automatycznemu procesowi podawania paliwa oraz zapewniła ciepłą wodę do celów higienicznych i gospodarczych, co ułatwiło rodzinie Wnioskodawcy czynności życiowe. Obsługa kotła sprowadza się do zasypywania podajnika odpowiednią ilością paliwa mniej więcej raz na tydzień. Inwestycja polegająca na zainstalowaniu kotła z automatycznym podajnikiem została sfinansowana z własnych środków i wyniosła 6.000 zł (na potwierdzenie zakupu faktura).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00