Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.02.2019, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.506.2018.2.HD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.506.2018.2.HD

Ciążące na Wnioskodawcy obowiązki informacyjne związane z niedochodzeniem roszczeń z tytułu zawartej umowy pożyczki obarczonej sankcją nieważności.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2018 r. (data wpływu 27 grudnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ciążących na Wnioskodawcy obowiązkach informacyjnych związanych z niedochodzeniem roszczeń z tytułu zawartej umowy pożyczki obarczonej sankcją nieważności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ciążących na Wnioskodawcy obowiązkach informacyjnych związanych z niedochodzeniem roszczeń z tytułu zawartej umowy pożyczki obarczonej sankcją nieważności.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

X. (dalej jako: Wnioskodawca) prowadzi działalność na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest gromadzenie środków pieniężnych wyłącznie swoich członków, udzielanie im pożyczek i kredytów, przeprowadzanie na ich zlecenie rozliczeń finansowych oraz pośredniczenie przy zawieraniu umów ubezpieczenia.

W toku prowadzonej działalności Wnioskodawca zawiera i będzie zawierał w przyszłości umowy o udzielenie swoim członkom pożyczek pieniężnych. W praktyce zdarzają się sytuacje, kiedy umowa pożyczki, zgodnie z którą Wnioskodawca wypłacił pożyczkobiorcy określoną kwotę środków pieniężnych tytułem udzielonej pożyczki, uznana zostaje następnie, na podstawie wyroku sądowego, za czynność prawną dotkniętą sankcją nieważności w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego, z uwagi na zawarcie jej z osobą nieposiadającą zdolności do czynności prawnych, np. na skutek orzeczenia o ubezwłasnowolnieniu, o czym Wnioskodawca nie wiedział w momencie zawarcia umowy.

Nieważność czynności prawnej udzielenia pożyczki oznacza, że Wnioskodawcy nie przysługują w świetle prawa cywilnego roszczenia o zwrot środków na podstawie umowy pożyczki ta bowiem jako czynność nieważna nie może rodzić dla Wnioskodawcy żadnych uprawnień. Wnioskodawca może w takim przypadku oprzeć swoje roszczenia wyłącznie na podstawie ogólnych przepisów prawa cywilnego, tj. przepisy w sprawie zwrotu bezpodstawnego wzbogacenia w związku z wykonaniem świadczenia nienależnego. Okoliczność powyższa ma istotny wpływ na możliwość efektywnego uzyskania zwrotu jakichkolwiek kwot od osoby, która uzyskała świadczenie kosztem majątku Wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00