Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.02.2019, sygn. 0111-KDIB2-3.4010.423.2018.1.APA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4010.423.2018.1.APA

zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów odpisów na fundusz rekultywacyjny

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 19 grudnia 2018 r. (data wpływu 20 grudnia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie oceny prawidłowości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów na fundusz rekultywacyjny jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2018 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie oceny prawidłowości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów na fundusz rekultywacyjny.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzi działalność w zakresie gospodarowania odpadami i eksploatuje składowisko odpadów komunalnych. W tym zakresie pełni rolę zarządzającego składowiskiem odpadów, zgodnie z przepisami ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U.2018.992 ze zm.). Składowisko odpadów podzielone jest na poszczególne kwatery, na które przyjmowane są odpady. Kwatery oddawane są do użytkowania kolejno.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, a w szczególności art. 137 ust. 2 ustawy o odpadach, zarządzający składowiskiem, z dniem rozpoczęcia przyjmowania odpadów ma obowiązek tworzenia funduszu rekultywacyjnego (dalej: fundusz) na którym gromadzi środki na realizację obowiązków związanych z zamknięciem, rekultywacją i nadzorem, w tym monitoringiem składowiska. Fundusz rekultywacji może mieć formę odrębnego rachunku bankowego, rezerwy lub gwarancji bankowej.

Środki zebrane w ramach funduszu, są wykorzystywane na rekultywację składowiska odpadów. Zgodnie z art. 137 ust. 4 z dniem, gdy decyzja o wyrażeniu zgody na zamknięcie składowiska odpadów albo decyzja o zamknięciu składowiska odpadów stała się ostateczna, zarządzający składowiskiem odpadów może przeznaczyć środki zgromadzone na funduszu rekultywacyjnym na realizację obowiązków, o których mowa w ust. 2 (czyli obowiązków związanych z rekultywacją składowiska).

Obowiązkiem podmiotu zarządzającego składowiskiem odpadów jest podanie do publicznej wiadomości (również na stronie internetowej podmiotu), udziału środków odprowadzanych na fundusz rekultywacyjny w cenie za przyjęcie odpadów do składowania na składowisku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00