Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 09.01.2019, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.571.2018.1.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.571.2018.1.MM

koszty uzyskania przychodów

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2018 r. (data wpływu 23 listopada 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2018 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest wspólnikiem Spółki cywilnej prowadzącej m.in. działalność handlową - sprzedaż detaliczną towarów (sklep) w wynajmowanym lokalu. Wspólnicy Spółki cywilnej prowadzą księgi rachunkowe. Wspólnicy Spółki cywilnej (dalej: Najemcy) - w tym Wnioskodawca - w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zawarli umowę najmu lokalu użytkowego z właścicielką nieruchomości (dalej: Wynajmująca), będącą osobą fizyczną. Umowa najmu została przez strony zawarta w maju 2014 r. na czas określony do grudnia 2024 r. Zgodnie z postanowieniami umowy najmu, Najemcy z tytułu użytkowania przedmiotu najmu zobowiązani są płacić comiesięcznie czynsz najmu. Czynsz najmu określony umową płatny był przez Najemców przelewem na rachunek bankowy Wynajmującej. Pozostałe koszty związane z eksploatacją lokalu użytkowego, takie jak: koszty zużycia energii elektrycznej, wody i kanalizacji, gazu, itp. ponoszone są przez wspólników Spółki cywilnej (w tym Wnioskodawcę) bezpośrednio na rzecz dostawców mediów i usług, na podstawie odrębnie zawartych z nimi umów.

Właścicielka nieruchomości (Wynajmująca) zmarła we wrześniu 2017 r. Wnioskodawca, jako Najemca (ani pozostali wspólnicy Spółki cywilnej), nie miał i nadal nie ma wiedzy o tym, kto jest faktycznie spadkobiercą zmarłej Wynajmującej, uprawnionym według obowiązującej umowy najmu do odbioru świadczenia (i w jakiej części) w postaci czynszu najmu. Według informacji posiadanych przez Wnioskodawcę toczy się postępowanie spadkowe po zmarłej. Dopiero po jego zakończeniu znany będzie krąg spadkobierców Wynajmującej, którzy wstąpią m.in. w prawa i obowiązki Wynajmującej wynikające z ww. umowy najmu i będą uprawnieni (i w jakich częściach) do odbioru świadczenia w postaci comiesięcznego czynszu najmu płaconego przez Wnioskodawcę (i pozostałych wspólników Spółki cywilnej).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00