Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 09.10.2018, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.320.2018.1.JK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.320.2018.1.JK

Określenie obowiązku podatkowego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2018 r. (data wpływu 14 sierpnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rezydencji podatkowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 sierpnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rezydencji podatkowej oraz w zakresie obowiązków podatkowych na terytorium Holandii.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w sierpniu 2007 roku wyjechał do Holandii w celach zarobkowych, żeby zapracować na studia dla syna, natomiast małżonka oraz syn pozostali w Polsce. Zainteresowany podjął pracę w swoim zawodzie poprzez agencję pracy tymczasowej. Do 2011 r. pracował w różnych zakładach naprawy samochodów. W roku 2011 r. podpisał kontrakt bezpośrednio z holenderskim pracodawcą, który obowiązuje do dziś. Warunkiem pracodawcy było zameldowanie w holenderskim biurze meldunkowym. Zainteresowany nigdy nie planował oraz nie planuje pozostać na stałe w Holandii. Mieszka w wynajętym pokoju o wielkości 7 m kwadratowych, opłaca w Holandii ubezpieczenie zdrowotne (musi je opłacać każdy kto przebywa na terytorium Holandii), nigdy nie korzystał z holenderskiej służby zdrowia nawet nie zapisał się do lekarza rodzinnego (za każdym razem kiedy potrzebuje opieki lekarskiej jedzie do Polski i korzysta z usług prywatnych praktyk lekarskich), posiada również holenderski samochód, żeby dojeżdżać do pracy do której ma 26 km w jedną stronę, posiada konto w holenderskim banku (ponieważ tego wymagali pierwsi pracodawcy w Holandii). Zainteresowany nie ma innych związków z ww. krajem. Nie ma tam znajomych, nie uczestniczy w żadnych zgrupowaniach i wyborach, gdyż angażuje się w polskie wybory, ponieważ to Polska jest jego rodzinnym krajem. Wnioskodawca nie zna języka holenderskiego ponieważ w pracy porozumiewa się po angielsku. Zainteresowany nie ma zamiaru pozostania w Holandii na stałe więc nie miał potrzeby uczyć się obcego języka. W Polsce posiada trzy konta oszczędnościowe oraz lokaty pieniężne i fundusz emerytalny IKE, posiada również mieszkanie własnościowe, które chwilowo stoi puste i czeka na powrót rodziny, ponieważ od 2011 roku żona przebywa zarobkowo w Anglii. Syn po ukończeniu studiów w Polsce, w sierpniu 2014 r. pojechał do żony do Anglii i razem wynajmują mieszkanie. Zainteresowany regularnie jeździ do nich 2 czasami 3 razy w miesiącu na weekendy, a dłuższe urlopy spędzają z żoną w domu w Polsce. W sumie daje w Holandii Zainteresowany spędza około 260 dni w roku. W 2017 roku Wnioskodawca kupił angielską walutę, a w 2018 roku sprzedał ją z zyskiem za złotówki. Nie wie gdzie i z czego powinien się rozliczać. Gdzie jest jego centrum życiowe. Zdaniem Wnioskodawcy w Polsce, ponieważ w Holandii przebywa tyko zarobkowo i nic więcej go z Holandią nie łączy. Co roku Wnioskodawca składa zeznanie podatkowe w holenderskim i w polskim urzędzie podatkowym, ale nie wie jakie podatki gdzie ma odprowadzać.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00