Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 06.09.2018, sygn. 0111-KDIB2-3.4010.116.2018.2.KB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4010.116.2018.2.KB

Czy w związku z konwersją wierzytelności z tytułu pożyczki - powiększonej o należne odsetki umowne - na udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z o.o., kwota pożyczki wraz z odsetkami przeznaczona na wniesienie wkładu na udziały stanowi koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy zgodnie z art. 15 ust. 1j pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 18 maja 2018 r. (data wpływu 24 maja 2018 r.), uzupełnionym pismem z 19 czerwca 2018 r. (data wpływu 26 czerwca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty pożyczki wraz z odsetkami w związku z konwersją wierzytelności na udziały - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 maja 2018 r., wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty pożyczki wraz z odsetkami w związku z konwersją wierzytelności na udziały.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

X Spółka Mieszkaniowa Sp. z o.o. (dalej: wnioskodawca lub pożyczkodawca lub XSM) posiada 100% udziałów w spółce Y Sp. z o.o. (dalej: pożyczkobiorca lub Y).

W związku z planowanymi przez Y niezbędnymi do dalszej działalności pracami inwestycyjno-remontowymi Wnioskodawca udzielił Y Sp. z o.o. pożyczki na sfinansowanie koniecznych nakładów inwestycyjnych. Umowa pożyczki została podpisana 21 marca 2017 r. W wyniku udzielonej pożyczki pożyczkodawca nalicza odsetki umowne w okresach miesięcznych od bieżącego salda zadłużenia pożyczkobiorcy. Obecnie Zarząd spółki Y ma poważne trudności ze spłatą pozyskanej pożyczki. W związku z powyższym udziałowiec spółki i spółka wyrazili wolę tzw. konwersji wierzytelności na udziały według wartości nominalnej udzielonej pożyczki wraz z odsetkami. Realizacja tego procesu rozpocznie się podobnie jak kodeksowa procedura podwyższenia kapitału zakładowego. W tym celu po podjęciu uchwały walnego zgromadzenia w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego o kwotę równą pożyczki wraz z odsetkami, o której mowa powyżej, udziałowcy dokonają zapisu na udziały. Wnioskodawca dokona zapisu na udziały o wartości równej kwocie pożyczki, której udzielił spółce Y, powiększonej o wartość odsetek umownych naliczonych za cały czas trwania umowy. W uchwale walnego zgromadzenia wspólników będzie wskazane, że pokrycie wkładów na udziały nastąpi poprzez wniesienie wkładów niepieniężnych. W ten sposób dojdzie do sytuacji, w której spółka-pożyczkobiorca oraz każdy udziałowiec-pożyczkodawca będą posiadać wobec siebie wierzytelności wzajemne: udziałowiec wobec spółki z tytułu udzielonej pożyczki, natomiast spółka wobec udziałowca z tytułu wierzytelności na pokrycie wkładów na udziały, na które udziałowiec dokonał zapisu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00