Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Interpretacja indywidualna z dnia 02.01.2018, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.439.2017.1.ISZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.439.2017.1.ISZ

W zakresie możliwości przenoszenia nadwyżki podatku naliczonego na należnym w sytuacji gdy w okresach rozliczeniowych powstaje podatek należny oraz kompensacji kwot podatku naliczonego z podatkiem należnym.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2017 r. (data wpływu 2 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości przenoszenia nadwyżki podatku naliczonego na należnym w sytuacji gdy w okresach rozliczeniowych powstaje podatek należny oraz kompensacji kwot podatku naliczonego z podatkiem należnym - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości przenoszenia nadwyżki podatku naliczonego na należnym w sytuacji gdy w okresach rozliczeniowych powstaje podatek należny oraz kompensacji kwot podatku naliczonego z podatkiem należnym.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będący zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wykonuje operacje gospodarcze mogące skutkować powstaniem nadwyżek podatku VAT naliczonego nad należnym, wykazywanych w deklaracjach VAT za poszczególne okresy rozliczeniowe.

Zgodnie z przyjętym modelem prowadzenia działalności, Spółka planuje przenosić wykazywaną nadwyżkę podatku VAT naliczonego nad należnym na kolejne okresy rozliczeniowe - Wnioskodawca nie planuje występowania o zwrot przedmiotowej nadwyżki na rachunek bankowy. Powyższe związane jest między innymi z faktem zmiennej pozycji podatkowej Spółki na koniec okresu rozliczeniowego, która w jednym okresie osiągać może nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, w innym zaś być na pozycji płatnika zobowiązanego do rozliczenia podatku należnego. Opisany skutek jest pochodną struktury klienckiej Spółki. Świadczy ona bowiem usługi niematerialne na rzecz podatników polskich, jak również zagranicznych. W przypadku tych pierwszych, Spółka zobowiązana jest do rozliczenia podatku na zasadach ogólnych, natomiast w tym drugim przypadku, Spółka nie wykazuje podatku należnego, który zgodnie z zasadami VAT rozliczany jest przez nabywcę usługi na zasadzie mechanizmu odwrotnego obciążenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00