Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.05.2017, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.115.2017.1.JM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.115.2017.1.JM

w zakresie obowiązków płatnika

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2017 r. (data wpływu 18 kwietnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest:

  • nieprawidłowe w części dotyczącej opodatkowania i rozliczenia dochodów uzyskanych przez obywateli Nepalu przebywających w Polsce powyżej 183 dni w roku kalendarzowym,
  • prawidłowe w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE

W dniu 18 kwietnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Spółka jawna działająca w branży rolniczej, zajmująca się produkcją pieczarek, zatrudnia na podstawie umowy zlecenie cudzoziemców z Ukrainy i Nepalu. Są to osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej w Polsce. Zleceniobiorcy posiadają stałe miejsce zamieszkania na terenie Ukrainy bądź Nepalu. W czasie trwania i realizacji umowy zlecenie ich miejsce zamieszkania oraz wykonywania pracy jest w Polsce. Na okres zatrudnienia zamieszkują w hotelu pracowniczym zlokalizowanym na terenie firmy. W początkowym okresie współpracy zatrudniani są na podstawie oświadczenia zgłaszanego w Urzędzie Pracy, następnie uzyskiwane jest dla nich zezwolenie na pracę lub zezwolenie na pobyt czasowy i na pracę (karta pobytu na czas określony z możliwością dostępu do rynku pracy).

W związku z licznymi wyjazdami zleceniobiorców z Polski, Spółka w momencie zatrudnienia nie posada wiedzy co do długości planowanego pobytu cudzoziemca w Polsce. W ciągu jednego roku podatkowego, pokrywającego się z rokiem kalendarzowym zleceniobiorcy przebywają na terenie Polski do 183 dni w roku podatkowym lub powyżej 183 dni w roku podatkowym. Cudzoziemcy nie zadeklarowali woli stałego zamieszkiwania w Polsce. Na Ukrainie, w Nepalu przebywają ich rodziny, mają tam swoje miejsce zamieszkania (centrum interesów osobistych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00