Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.01.2016, sygn. ILPB1/4511-1-1564/15-3/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/4511-1-1564/15-3/KS

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie: przychodów, kosztów uzyskania przychodu, ustalenia wartości początkowej praw.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2015 r. (data wpływu 22 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • przychodów jest prawidłowe,
  • kosztów uzyskania przychodu jest prawidłowe,
  • ustalenia wartości początkowej praw jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 listopada 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • przychodów,
  • kosztów uzyskania przychodu,
  • ustalenia wartości początkowej praw.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym (dalej Wnioskodawca, Podatnik). Wnioskodawca nie prowadzi obecnie indywidualnej działalności gospodarczej. Wnioskodawca otrzyma w drodze darowizny (czynności nieodpłatnej) od swojego syna część aktywów wykorzystywanych przez syna w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Przedmiotem darowizny będą następujące składniki niematerialne: prawa ochronne do wzorów przemysłowych (dalej Prawa ochronne), prawa autorskie, na które nie zostały udzielone prawa ochronne (dalej Prawa majątkowe) oraz know-how dotyczących prowadzenia działalności przez syna, w tym receptury dań i kluczowych składników potraw, opisy i wytyczne, co do zasad aranżacji wnętrz (dalej Know-how). Wszystkie wskazane składniki niematerialne będą zwane dalej łącznie jako Prawa. Prawa majątkowe stanowią będące przedmiotem prawa autorskiego (zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r, o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2006 r., nr 90, poz. 631 ze zm.) utwory, rozumiane jako każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. W umowie darowizny zostanie wskazana wartość Praw; wartość wskazana w umowie darowizny zostanie ustalona na podstawie wyceny dokonanej przez biegłego rzeczoznawcę, profesjonalnie zajmującego się dokonywaniem takich wycen. W świetle przepisu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nabycie w drodze darowizny Praw majątkowych i Praw ochronnych przez Podatnika nie będzie podlegać przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn jako nabycie praw autorskich i praw pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych oraz wierzytelności wynikających z nabycia tych praw. W przyszłości Wnioskodawca zamierza wykorzystywać Prawa w indywidualnej działalności gospodarczej, którą zacznie prowadzić. Podatnik planuje wykorzystywać Prawa w prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej przez okres dłuższy niż rok. Z tej też przyczyny, Wnioskodawca zamierza wprowadzić otrzymane Prawa do ewidencji wartości niematerialnych prawnych. Działalność ta w szczególności będzie polegała na udzielaniu licencji na korzystanie z Praw.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00