Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.01.2016, sygn. ITPB3/4510-558/15/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/4510-558/15/PS

Czy w przypadku zaistnienia planowanych operacji gospodarczych do odsetek powstałych na podstawie umowy z 17 grudnia 2010 r. po dniu obniżenia pożyczki w dalszym ciągu będą mogły mieć zastosowanie stare przepisy odnośnie cienkiej kapitalizacji obowiązujące do 31 grudnia 2014?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2015 r. (data wpływu 2 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 60 i pkt 61 ustawy w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2014 r. jest prawidłowe, pod warunkiem, że spłacane odsetki od tej pożyczki dotyczą kwot faktycznie otrzymanych przez Spółkę przed 1 stycznia 2015 r.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 60 i pkt 61 ustawy w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2014 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest właścicielem kilku elektrowni wiatrowych na terenie Polski. Inwestycje w parki wiatrowe finansowane są z pożyczki wspólnika. Wspólnikiem jest spółdzielnia prawa niemieckiego (X), która posiada 100% udziałów w spółce-córce. Umowa pożyczki przewiduje że pożyczka może być wypłacana w ratach do wysokości 300 mln EUR. Obecnie wypłacono ponad 50% tej kwoty. Ostatnie wypłaty pożyczki miały miejsce w 2014 r. W 2015 r. dokonywano tylko spłat odsetek oraz część naliczonych odsetek została skapitalizowana. Obecnie Wnioskodawca zamierza wydzielić spółkę córkę, do której zostanie wniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa - park wiatrowy (podział przez wydzielenie). Przed dokonaniem podziału planowana jest też zmiana wysokości nominalnej pożyczki do kwoty aktualnie udzielonej pożyczki (cześć kapitałowa oraz naliczone odsetki) pomniejszonej o wartość pożyczki dotyczącej parku wiatrowego Y (część kapitałowa oraz odsetki). Jednocześnie nastąpi spłata pożyczki dotyczącej parku wiatrowego Y w części wynikającej z umowy z 17 grudnia 2010 r. (w brzmieniu obowiązującym przed aneksem) i udzielenie w zakresie powyższej kwoty nowej pożyczki przez wspólnika. Nowa pożyczka udzielona byłaby na nowych warunkach i dotyczyła parku wiatrowego Y. W przypadku podziału nowa pożyczka przeszłaby na nową wydzieloną spółkę. Zmiana umowy pożyczki oraz spłata części starej pożyczki i wypłata nowej pożyczki odbyłby się bez przelewów bankowych poprzez potrącenie roszczenia o zwrot części pożyczki dotyczącej parku wiatrowego Y i roszczenia o wypłatę nowej pożyczki. Celem rozdzielenia umowy pożyczki na dwie odrębne umowy jest aby nowa pożyczka w planie podziału została przydzielona nowemu podmiotowi (wydzielonej spółce - córce).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00