Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 08.12.2015, sygn. IBPB-1-1/4510-106/15/ESZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-1/4510-106/15/ESZ

w zakresie możliwości zwolnienia od opodatkowania bezzwrotnych środków finansowych otrzymanych w ramach Funduszu Prewencyjnego ubezpieczyciela

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 15 września 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 18 września 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zwolnienia od opodatkowania bezzwrotnych środków finansowych otrzymanych w ramach Funduszu Prewencyjnego ubezpieczyciela jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2015 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zwolnienia od opodatkowania bezzwrotnych środków finansowych otrzymanych w ramach Funduszu Prewencyjnego ubezpieczyciela.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W celu ochrony swojego mienia Wnioskodawca (spółdzielnia mieszkaniowa) każdego roku zawiera umowę dotyczącą ubezpieczenia majątku. Wartość polis za ubezpieczenie zasobów mieszkaniowych od ognia i innych zdarzeń losowych jest dzielona powierzchnią użytkową lokali mieszkalnych i obciąża mieszkańców budynków mieszkalnych w opłacie eksploatacyjnej. W roku bieżącym Wnioskodawca otrzymał od ubezpieczyciela zawiadomienie, że został mu przydzielony bonus w formie bezzwrotnych środków przyznanych w ramach Funduszu Prewencyjnego firmy ubezpieczeniowej. Środki te mogą zostać przeznaczone wyłącznie na realizację zadań związanych z działalnością zapobiegawczą w obszarze ryzyk objętych ochroną ubezpieczeniową, mającą na celu minimalizowanie lub eliminowanie liczby i rozmiarów szkód. Działaniami takimi są: działania przeciwpożarowe, przeciwkradzieżowe, przeciwzalaniowe. Zaznaczono również, że udział środków Funduszu w kosztach działań nie może przekraczać 50% ich całkowitej wartości i powinien stanowić uzupełnienie środków własnych Wnioskodawcy. Zarząd spółdzielni podjął decyzję o częściowym sfinansowaniu otrzymanymi środkami zakupu systemów monitoringu wizyjnego dla trzech budynków mieszkalnych. Z uwagi na przewidywany okres użytkowania systemów monitoringu zostaną one wprowadzone do ewidencji środków trwałych w związku z czym, zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia wydatku na ich nabycie. Wartość jednostkowa zakupów wraz z montażem przekracza 3.500 zł. Zgodnie z art. 16c ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, amortyzacji nie podlegają budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych. W związku z powyższym zapisem zakupione środki trwałe, a monitoring założony na budynku mieszkalnym jest niewątpliwie zaliczony do zasobów mieszkaniowych, nie mogą być amortyzowane podatkowo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00