Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.10.2015, sygn. ITPP3/4512-320/15/AT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/4512-320/15/AT

Opodatkowanie kaucji.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2015 r. (data wpływu 1 lipca 2015 r.), uzupełnionym w dniu 12 sierpnia 2015 r. (data wpływu 17 sierpnia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania pobranej kaucji gwarancyjnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lipca 2015 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 17 sierpnia 2015 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania pobranej kaucji gwarancyjnej.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą salon sukien ślubnych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej pobiera od klientów kaucje pieniężne, które zabezpieczają zapłatę w przyszłości całość lub część należności z tytułu zamawianych produktów (sukni ślubnych, bolerek, szali, welonów, halek). Według warunków sprzedaży stosowanych przez Wnioskodawcę, w dniu przyjęcia przez Niego zamówienia na dostawę towaru klient płaci gotówką część należności za produkt, jako kaucję gwarancyjną. W dacie (dniu odbioru) zamówionego towaru kaucja jest, według wyboru klienta, zwracana lub zaliczana na poczet ceny za gotowy produkt. Zgodnie z warunkami sprzedaży stosowanymi przez Wnioskodawcę, w przypadku kiedy zamówiony towar nie zostanie odebrany w określonym czasie, kaucja przepada i jest traktowana jako odszkodowanie i jako taka jest zaliczana jako przychód podatkowy oraz nie stanowi obrotu Wnioskodawcy dla celów podatku od towarów i usług. Natomiast w przypadku kaucji płaconych przez klientów przy odbiorze towaru, Wnioskodawca rozpoznaje przychód podatkowy oraz obrót z tytułu dostawy towaru (wydania zamówionego towaru) w dacie odbioru produktu przez klienta i zapłaty ceny. To właśnie w tym dniu Wnioskodawca wydaje klientowi paragon lub fakturę VAT.

Złożony wniosek dotyczy stanu prawnego obowiązującego od dnia 1 stycznia 2014 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00