Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.09.2014, sygn. IPPB1/415-741/14-2/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-741/14-2/ES

W przedmiotowej sprawie będzie miał zastosowanie art. 14 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stanowi, iż jeżeli strony ustalają, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Jak wspomniano wcześniej kluczową dla wskazania daty powstania przychodu jest okoliczność ustalenia w umowie rozliczania w okresach rozliczeniowych i ustalenie tych okresów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm. ) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 23 czerwca 2014 r. (data wpływu 25 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie

  • momentu powstania przychodu płatności otrzymanej z góry - jest nieprawidłowe,
  • w pozostałym zakresie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach prowadzenia tej działalności zawarła umowy z kontrahentem (dalej jako: ,, Fundacja). Przedmiotem umów jest świadczenie usług konsultingowych przy wdrażaniu projektów charytatywnych (grantów) przyznawanych organizacjom pozarządowym przez Fundację X. z Danii w ramach ich statutowej działalności. Fundacja ta jest podmiotem działającym na zasadach non-profit, której celem jest dystrybucja grantów wspierających potrzebujących wsparcia dzieci i młodzież w wybranych krajach Europy. Do każdego indywidualnego projektu (dalej jako Projekt) zawierana jest oddzielna umowa. W ramach takiej umowy Wnioskodawczyni jest zobowiązana do monitorowania Projektu w imieniu Fundacji poprzez stały kontakt z wykonawcami, a także zapewnienie wsparcia dla Fundacji i jej partnerów w sprawach dotyczących postępu w realizacji projektu i sporządzania raportów finansowych i bieżącego zarządzania Projektami zgodnie z zasadami Fundacji X.. Ponadto, Wnioskodawczyni ma za zadanie wesprzeć wykonawców w opracowaniu przez nich raportu końcowego i opiniować raport końcowy. Wszystkie działania konsultingowe/doradcze/kontrolne w ramach podpisanych umów z Fundacją X. wykonywane są nieregularnie i ich intensywność i czas i wykonywania zależą od doświadczenia wykonawców wdrażających projekty, od prawidłowej realizacji projektu czy od intensywności działań wnioskowanych przez Fundację. Wszystkie powyższe czynności odnoszące się do poszczególnego Projektu są wykonywane w ramach realizacji jednej umowy, która zgodnie z zasadą swobody umów została ukształtowana w sposób opisany poniżej (pozostałe umowy dotyczące innych projektów rozliczane są w podobny sposób).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00