Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 09.01.2014, sygn. IBPBI/2/423-1314/13/CzP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1314/13/CzP

Czy wypłatę z tytułu akredytywy, dokonaną przez Bank (lub bank pośredniczący - ... Bank) na rzecz kontrahenta Spółki, należy uznać za uregulowanie należności przez Spółkę, o którym mowa w przepisie art. 15b ustawy o CIT? /pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 4 października 2013 r. (data wpływu do BKIP 9 października 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości uznania wypłaty z tytułu akredytywy dokonanej przez Bank na rzecz kontrahentów Spółki, za uregulowanie należności przez Spółkę, o którym mowa w przepisie art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych /pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych/ jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 października 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości uznania wypłaty z tytułu akredytywy dokonanej przez Bank na rzecz kontrahentów Spółki za uregulowanie należności przez Spółkę, o którym mowa w przepisie art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe :

Spółka dla celów prowadzonej działalności dokonuje zakupu towarów oraz usług. Ustalone z kontrahentami terminy płatności faktur mogą wynosić zarówno powyżej, jak i poniżej 60 dni, przy czym nie przekraczają one 90 dni. Spółka zawarła z bankiem (dalej Bank) Umowę na otwieranie akredytyw dokumentowych (dalej: Umowa ramowa). Na podstawie Umowy ramowej Spółka może zlecać Bankowi otwieranie poszczególnych akredytyw na rzecz określonych kontrahentów. Akredytywa rozliczana jest w ten sposób, że kontrahent, na którego otwarto akredytywę, po spełnieniu określonych w niej warunków (w szczególności okazaniu dokumentów związanych z dokonaniem sprzedaży na rzecz Spółki) jest uprawniony do otrzymania należnej mu zapłaty od Banku, który otworzył akredytywę (albo banku pośredniczącego pomiędzy Kontrahentem a Bankiem - tzw. ... Bank). Niewykluczone są sytuacje, w których Spółka na podstawie Umowy ramowej otworzy akredytywy, których termin płatności przez Spółkę będzie przekraczał terminy wskazane w przepisach art. 15b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r., nr 74 poz. 397 ze zm., dalej jako: ustawa o CIT), przy czym nawet w takim przypadku - kontrahent Spółki - po spełnieniu warunków określonych w wystawionej na jego rzecz akredytywie - otrzyma należą mu kwotę poprzez akredytywę wypłaconą przez Bank (lub bank pośredniczący) przed upływem terminów określonych w przepisach art. 15b ustawy o CIT (w szczególności w terminie płatności faktury). Opłaty związane z akredytywą takie jak prowizje bankowe oraz koszty dyskonta za okres od dnia terminu płatności wynikającego z faktury do dnia terminu płatności akredytywy, ponosi Spółka.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00