Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.04.2014, sygn. ILPP2/443-71/14-4/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-71/14-4/JK

Podatek od towarów i usług w zakresie uznania kontynuacji prowadzonej działalności, w zakresie obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej oraz w zakresie wysokości limitu obrotów uprawniających do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 20 stycznia 2014 r. (data wpływu 23 stycznia 2014 r.) uzupełnionym pismem z 7 kwietnia 2014 r. (data wpływu 10 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe w zakresie uznania kontynuacji prowadzonej działalności;
  • nieprawidłowe w zakresie obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej oraz
  • nieprawidłowe w zakresie wysokości limitu obrotów uprawniających do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej.

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania kontynuacji prowadzonej działalności, w zakresie obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej oraz w zakresie wysokości limitu obrotów uprawniających do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej. Wniosek uzupełniono w dniu 10 kwietnia 2014 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W czerwcu 2004 r. Wnioskodawca otworzył działalność gospodarczą, tj. sklep spożywczo - przemysłowy PKD 47.11.Z sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych. Wówczas obowiązywał limit obrotów uprawniających do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania w wysokości 40 000 zł, którego Zainteresowany nigdy nie przekroczył. W listopadzie 2008 r. z mocy ustawy Wnioskodawca został zobowiązany do ewidencjonowania na kasie fiskalnej wyrobów tytoniowych oraz napoi alkoholowych, w związku z czym Zainteresowany zakupił kasę fiskalną, na której ewidencjonował sprzedaż tylko wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych do marca 2009 r. z uwagi na to, że spóźnił się z opłatą koncesji i nie mógł ww. towarów sprzedawać ale działalność prowadził do 3 września 2013 r. Od lutego 2013 r. do 29 sierpnia 2013 r. Zainteresowany przebywał na zwolnieniu lekarskim, a ponieważ jego stan zdrowia wymagał dalszego leczenia a wykorzystał on przysługujące 182 dni chorobowego, musiał zaprzestać wykonywania działalności. Wnioskodawca podkreśla, że nigdy nie przekroczył limitu obrotu 40 000 zł a obecnie jego stan zdrowia poprawia się. Wiek Zainteresowanego to 55 lat w związku z czym będzie on musiał wrócić do pracy i chciałby ponownie rozpocząć działalność gospodarczą bez sprzedaży napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych przy PKD 47.11.Z.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00