Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.05.2014, sygn. ITPB1/415-189/14/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-189/14/DP

Czy sprzedaż używanych rzeczy na targowisku, będących od lat własnością Wnioskodawczyni podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?Czy przychód ze sprzedaży opisanych we wniosku rzeczy będzie stanowił przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2014 r. (data wpływu 21 lutego 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 maja 2014 r. (data wpływu 16 maja 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży rzeczy ruchomych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży rzeczy ruchomych.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 12 maja 2014 r. (data wpływu 16 maja 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni w 1988 r. jako dziecko, z całą rodziną wyemigrowała do Niemiec. Po odbytej edukacji podjęła pracę zarobkową stanowiącą jej źródło dochodów, które wydatkowała na własne potrzeby, tj. ubrania, kosmetyki oraz inne w większości drobne przedmioty. Po śmierci ojca w 2004 r. oraz brata w 2010 r. matka Wnioskodawczyni przyjęła spadek. Wnioskodawczyni natomiast otrzymała wszystkie drobne rzeczy po zmarłej rodzinie. Były to ubrania i inne drobne przedmioty. Po śmierci bliskich podjęła decyzję o rezygnacji z pracy zarobkowej w Niemczech i w 2013 r. powróciła do kraju. Do Polski wraz ze swoim drobnym dorobkiem przywiozła również rzeczy o których mowa powyżej. Ze względu na bolesne wspomnienia Wnioskodawczyni postanowiła wysprzedać rzeczy, które odziedziczyła w ubiegłych latach po zmarłych. Przy tej okazji zamierza wyzbyć się własnych rzeczy, zabawek i ubrań z których wyrosła jej córka. Wnioskodawczyni swoją obecną sytuację materialną określa jako dobrą. Wyprzedaży powyższych rzeczy nie traktuje jako sposób na utrzymanie się lecz jak wskazano uprzednio kieruje się chęcią pozbycia się ich. Rzeczy te są używane ale znajdują się w dobrym stanie i są znanych marek. W związku z tym Wnioskodawczyni nie widzi możliwości wydania ich bez jakiejkolwiek zapłaty. Mając na uwadze swoją niezłą sytuację materialną Wnioskodawczyni nie widzi konieczności aby miała sprzedawać rzeczy w niesprzyjających warunkach, np.: na wolnym powietrzu (bez zadaszenia). W tym celu pod koniec zeszłego roku zakupiła niewielkie (12 m&²), indywidualne, kryte stoisko na jednym z targowisk. W zakupionym stoisku, niesystematycznie, 3-4 razy w miesiącu wyprzedaje ww. rzeczy. Czas, który Wnioskodawczyni poświęca na targowisku oraz kontakt z ludźmi pozwalają jej na ponowną adaptację w kraju, do którego powróciła po 25 latach nieobecności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00