Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 02.04.2014, sygn. ITPP1/443-9/14/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-9/14/MS

Czy kwoty kosztów zwracanych przez sąd za: koszty podróży, diety, kwoty ryczałtu za nocleg, zwrot za zaświadczenie z urzędu skarbowego oraz z tytułu utraconych dochodów muszą zostać obciążone VAT, który należy odprowadzić do urzędu?
W przypadku gdy zwrot kosztów podlega opodatkowaniu, czy jako podstawę opodatkowania VAT należy przyjąć kwotę netto wyliczoną od kwoty netto określonej na postanowieniu, czy też od kwoty otrzymanej na konto?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2013 r. (data wpływu 3 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • braku opodatkowania kosztów poniesionych z tytułu świadczenia usług biegłego sądowego - jest nieprawidłowe,
  • określenia podstawy opodatkowania z tytułu świadczenia usług biegłego sądowego na zlecenie sądu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kosztów poniesionych z tytułu świadczenia usług biegłego sądowego oraz określenia podstawy opodatkowania z tytułu świadczenia usług biegłego sądowego na zlecenie sądu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od dnia 20 października 2013 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą. Od początku prowadzenia działalności, z uwagi na specyfikę doradczą branży, jest Pan zarejestrowanym podatnikiem VAT. Przedmiotem prowadzonej działalności są głównie usługi; konsultingowe, szkoleniowe, doradcze z zakresu hurtowego oraz detalicznego obrotu paliwami. Dotyczą one m.in. rozliczeń ilościowych, analizy pochodzenia ubytków, inwentaryzacji, a także zapewnienia kontroli jakości na stacjach paliw. Poza prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej jest Pan również biegłym sądowym. Jako biegły specjalizuje się Pan w zakresie oceny prawidłowości rozliczeń ilościowych ropy naftowej, produktów naftowych, paliw i gazu płynnego oraz określania i weryfikacji jakości ropy naftowej, produktów naftowych, paliw i gazu płynnego. Biegłym sądowym, ustanowiony Pan został na podstawie decyzji Prezesa Sądu Okręgowego z dnia 18 grudnia 2002 r. (przy czym Pana kadencja jako biegłego została dwukrotnie przedłużana decyzjami z dnia 13 grudnia 2007 r. oraz 20 grudnia 2012 r.).

Jako biegły sądowy wpisany jest Pan na listę zaprzysiężonych biegłych sądowych, prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego. Działalność Pana jako biegłego sądowego polega głównie na opracowywaniu opinii na mocy postanowienia sądu w sprawach: karnych, cywilnych i gospodarczych; opinii dotyczących zagadnień/zakresu w jakim został Pan ustanowiony biegłym sądowym. Zdarza się, że po opracowaniu i przekazaniu sądowi opinii jest Pan wzywany na rozprawę, by w drodze przesłuchania jako biegły, udzielić dodatkowych wyjaśnień, przeanalizować okoliczności związane z tematyką wydanej opinii bądź ustosunkowania się do pytań/zastrzeżeń/wątpliwości jednej ze stron postępowania sądowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00