Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.02.2014, sygn. ITPB2/415-1078/13/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-1078/13/RS

Obowiązek sporządzenia i przekazania informacji PIT-8C.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2013 r. (data wpływu 25 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku sporządzenia i przekazania informacji PIT-8C - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku sporządzenia i przekazania informacji PIT-8C.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki Akcyjnej w dniu 8 maja 2012 r. podjęło uchwałę o przymusowym wykupie akcji Akcjonariuszy Mniejszościowych przez Akcjonariusza Większościowego. Przymusowy wykup akcji realizowany był na podstawie art. 418 Kodeksu spółek handlowych. W ramach realizacji uchwały Wnioskodawca powiadomił listownie poszczególnych Akcjonariuszy Mniejszościowych o uruchomieniu procedury przymusowego wykupu, a także zwrócił się o wskazanie sposobu, w jaki ma być im przekazana cena za podlegające wykupowi akcje (przelew bankowy, gotówka w kasie, przekaz pocztowy). Akcjonariusz Większościowy przekazał na rachunek bankowy Spółki (Wnioskodawcy) kwotę stanowiącą równowartość zobowiązania jakie ciążyło na Akcjonariuszu Większościowym w wyniku przymusowego wykupu akcji od Akcjonariuszy Mniejszościowych. Wnioskodawca realizując czynności administracyjne wynikające z uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki przekazywał środki pieniężne za zbywane akcje Akcjonariuszom Mniejszościowym w ramach rozliczenia ceny zakupu. Informacje dotyczące rozliczonych transakcji (potwierdzonych przyjęciem ceny) przekazywane były do Domu Maklerskiego. Na podstawie informacji przekazywanych przez Wnioskodawcę do Domu Maklerskiego w księdze akcyjnej Wnioskodawcy wprowadzane były zmiany liczby akcji przysługujących poszczególnym akcjonariuszom po zrealizowaniu kolejnych transakcji kupna - sprzedaży w związku z przymusowym wykupem akcji. Księgę akcyjną Wnioskodawcy prowadzi Dom Maklerski.

Stosownie do treści art. 39 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca w terminie do końca lutego 2013 r. przesłał Akcjonariuszom Mniejszościowym, którzy w 2012 r. uzyskali środki pieniężne z tytułu transakcji przymusowego wykupu akcji oraz urzędom skarbowym właściwym według ich miejsca zamieszkania imienne informacje o wysokości dochodu (PIT-8C), o którym mowa w art. 30b ust. 2.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00