Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18.07.2013, sygn. IBPBI/2/423-486/13/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-486/13/AK

Czy Spółka postępuje prawidłowo, stosując do wyceny operacji na rachunku walutowym (otrzymanie należności/zapłaty zobowiązań) oraz ustalania dotyczących tych operacji różnic kursowych, odpowiednio kurs kupna/sprzedaży banku, w którym Spółka posiada rachunek walutowy z dnia dokonania operacji?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 03 lipca 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 22 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kursu faktycznie zastosowanego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kursu faktycznie zastosowanego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji farb i lakierów przemysłowych. Spółka na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej utrzymuje rachunki bankowe walutowe, przy pomocy których reguluje zobowiązania oraz na które otrzymuje należności w walutach obcych. Z uwagi na fakt, że wpływy na rachunki walutowe, jak i wypływy realizowane są po różnych kursach, Spółka rozpoznaje różnice kursowe, które dla celów podatkowych ustalane są w oparciu o art. 15a ustawy o CIT. Spółka nie korzysta z możliwości ustalania różnic kursowych zgodnie z metodą bilansową na podstawie art. 9b ustawy o CIT. Zgodnie z art. 15a ust. 8 ustawy o CIT, Spółka wyznacza kolejność wyceny środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej, o której mowa w ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3, według przyjętej metody stosowanej w rachunkowości, której nie może zmienić w trakcie roku podatkowego. Tą metodą w Spółce jest tzw. metoda "fifo", tj. rozchód składnika aktywów wycenia się kolejno po cenach (kosztach) tych składników aktywów, które Spółka najwcześniej nabyła (wytworzyła). Dla tak rozpoznanych różnic kursowych - odpowiednio przychodowych (dodatnich różnic kursowych) lub kosztowych (ujemnych różnic kursowych) - Spółka stosuje odpowiednio kurs kupna lub sprzedaży banku obsługującego rachunki walutowe Spółki z dnia dokonania operacji. W przypadku zakupu/sprzedaży waluty, Spółka stosuje faktyczny kurs wymiany. W pozostałych przypadkach (innych niż zakup waluty, zapłata zobowiązania lub otrzymanie należności) Spółka stosuje kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00