Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.04.2013, sygn. IBPP2/443-89/13/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-89/13/AB

opodatkowanie wnoszonej przez wnioskujących kwoty, równej kosztom poniesionym na sporządzenie dokumentów w związku z przygotowaniem nieruchomości do zbycia

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2013 r. (data wpływu 5 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania wnoszonej przez wnioskujących kwoty, równej kosztom poniesionym na sporządzenie dokumentów w związku z przygotowaniem nieruchomości do zbycia jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania wnoszonej przez wnioskujących kwoty, równej kosztom poniesionym na sporządzenie dokumentów w związku z przygotowaniem nieruchomości do zbycia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca realizując roszczenie najemców garaży wynikające z art. 211 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 102 poz. 651 ze zm.) dokonuje czynności nieodpłatnego przeniesienia na ich rzecz własności garaży wraz z ustanowieniem prawa użytkowania wieczystego gruntu niezbędnego do korzystania z tych garaży. Zgodnie z art. 67 ust. 3a ustawy o gospodarce nieruchomościami, cenę nieruchomości zbywanej w celu realizacji roszczeń przysługujących na mocy ww. ustawy lub odrębnych przepisów, ustala się w wysokości równej jej wartości. W celu ustalenia wartości rynkowej zbywanych nieruchomości, Wnioskodawca zleca wykonanie przez rzeczoznawcę majątkowego operatów szacunkowych. Ponadto na potrzeby zawarcia stosownej umowy notarialnej oraz ujawnienia nabywanych praw do nieruchomości w księgach wieczystych zlecane są inne dokumenty: rzut budowlany garażu oraz wypisy i wyrysy z ewidencji gruntów i budynków. Nabywcy garażu zobowiązani są do zwrotu kosztów sporządzenia ww. dokumentów przed zawarciem umowy zbycia nieruchomości, przy czym nabywcy mają prawo wglądu do zgromadzonych przez organ dokumentów ale ich nie otrzymują.

Czynności związane ze zbyciem nieruchomości Wnioskodawca wykonuje we własnym zakresie i na własny rachunek. Wykonanie operatu szacunkowego i rzutów lokali garażowych jest zlecane odpowiednio rzeczoznawcy majątkowemu oraz osobie posiadającej uprawnienia w zakresie budownictwa, z kolei materiały geodezyjne wykonuje Biuro Geodety. Przedmiotowe dokumenty sporządzane są za wynagrodzeniem, a ich nabycie jest udokumentowane fakturą VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00