Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.07.2013, sygn. ILPP1/443-343/13-2/AI, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-343/13-2/AI

Czy żądanie zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, którego kwota składa się z nadwyżek wykazywanych za poszczególne kwartały kolejnych lat podatkowych począwszy od nadwyżki wykazanej w drugim kwartale 2005 roku częściowo wygasło wskutek upływu okresu 5 lat licząc od końca roku podatkowego, za który były składane poszczególne kwartalne deklaracje z wnioskiem o przeniesienie nadwyżki na kolejny okres rozliczeniowy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zrzeszenia, przedstawione we wniosku z dnia 10 kwietnia 2013 r. (data wpływu 22 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości uzyskania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości uzyskania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest Zrzeszeniem i zarejestrowanym podatnikiem VAT. Wnioskodawca składa deklaracje VAT za okresy kwartalne. Od czerwca 2008 r. Zainteresowany nie wykonuje czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług ani nie dokonuje zakupów towarów i usług opodatkowanych tym podatkiem. W deklaracjach VAT-7K, począwszy od deklaracji za czwarty kwartał roku 2005 wykazywana jest (w różnych kwotach), nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. Od tego okresu rozliczeniowego, w każdej kolejnej deklaracji, Wnioskodawca wykazywał nadwyżkę i nie domagał się zwrotu nadpłaconego podatku, wykazując ją do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Aktualna kwota nadwyżki (na rok 2013) jest tożsama z kwotą wykazaną w deklaracji VAT-7K za drugi kwartał roku 2008, kiedy to Zainteresowany zaprzestał wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Wnioskodawca wykazywał nadwyżkę do przeniesienia, ponieważ liczył, że ponownie będzie wykonywał czynności opodatkowane tym podatkiem, co wynikało z faktu, iż w swej działalności bazował na działalności rolniczej, która uzależniona była od dopłat unijnych. Wnioskodawca skupował dotowane płody rolne od rolników korzystających z ryczałtu (ze stawką VAT 5%), a następnie sprzedawał je z niższą stawką (3%) do przetwórcy płodów rolnych. Wobec zaprzestania dotowania produkcji pomidorów, bo w tym zakresie prowadzony był skup, Zainteresowany zaprzestał działalności, oczekując na wystąpienie dotacji do innych warzyw, co do dziś nie nastąpiło. W związku z tym, oraz brakiem perspektyw na kolejne dotacje, Wnioskodawca postanowił zakończyć działalność i wystąpić o zwrot nadwyżki podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00