Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.09.2013, sygn. ITPB3/423-268/13/DK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-268/13/DK

Sposób zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej oraz możliwości zaliczenia nadwyżki podatku od towarów i usług związanych z umową leasingu operacyjnego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2013 r. (data wpływu 13 czerwca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego uzupełnionym w dniu 16 września 2013 r. dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej oraz możliwości zaliczenia nadwyżki podatku od towarów i usług związanych z umową leasingu operacyjnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 czerwca 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego uzupełniony w dniu 16 września 2013 r. w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej oraz możliwości zaliczenia nadwyżki podatku od towarów i usług związanych z umową leasingu operacyjnego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka Sp. z o.o. (zwana dalej Spółką) w zakresie swojej działalności prowadzi produkcję elementów wyposażenia statków pasażerskich oraz usług w zakresie projektowania i naprawa kabin łazienkowych na statkach pasażerskich. Głównymi odbiorcami produktów Spółki (98%) są firmy z krajów UE, głównie niemieckie.

W dniu 22 kwietnia 2013 r. Spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego, którego przedmiotem jest samochód osobowy. Wartość przedmiotu leasingu będzie amortyzowana przez finansującego. Umowa zawarta została na 30 miesięcy a płatność za używanie przedmiotu leasingu nastąpi w 30 ratach. Umowa zawiera również opłatę wstępną leasingową w wysokości XXXXX zł (netto). Zapłata opłaty wstępnej netto była warunkiem wstępnym do zawarcia umowy leasingu. Spółka nie korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym, o których mowa w art. 17b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W ramach własnej oceny prawnej Spółka, powołując się na treść art. 15 ust. 4d i art. 17b ww. ustawy, stwierdziła, że opłata wstępna do umowy leasingu jest kosztem uzyskania przychodu w dacie jej poniesienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00