Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.08.2012, sygn. IPPP3/443-648/12-4/SM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-648/12-4/SM

zwrot podatku od towarów i usług z tytułu zakupu nowego środka transportu

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 20.06.2012 r. (data wpływu 27.06.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwrotu podatku od towarów i usług z tytułu zakupu nowego środka transportu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.06.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwrotu podatku od towarów i usług z tytułu zakupu nowego środka transportu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni otrzymała pismo z Komisji Europejskiej w sprawie refundacji za podatek VAT, jaki jej przysługuje w Polsce za nowy samochód, który nabyła w kraju, a następnie wywiozła do Wielkiej Brytanii (samochód przekroczył granicę Wielkiej Brytanii, gdy miał mniej niż 6.000 km). Strona stwierdza, że nie przyjechała do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych, tak więc jest zobowiązana uiścić w Wielkiej Brytanii podatek VAT za nowy środek transportu. Wielka Brytania w jej wypadku zostaje uznana za kraj docelowy dla nowego środka transportu. Zgodnie z prawem unijnym obywatel UE nie może dwukrotnie zapłacić VAT za ten sam nowy środek transportu.

Wnioskodawczyni ma 5 letnie dziecko i w samochodzie jest zainstalowane siodełko. Ze względu na problemy z kręgosłupem szyjnym (udokumentowane medycznie) nie może skręcać szyi w lewą stronę. Nie mogła więc kupić samochodu z kierownicą po prawej stronie w Wielkiej Brytanii, ponieważ musiałaby ciągle odwracać się do dziecka w lewą stronę, co sprawia jej ból. Nie jest inwalidą, tak więc nie kwalifikuje się na zwolnienie z podatku VAT w Wielkiej Brytanii za import samochodu nie występującego na rynku brytyjskim.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00