Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27.03.2012, sygn. IPPB1/415-160/12-2/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-160/12-2/ES

Czy w opisanej sytuacji Wnioskodawca prawidłowo przyjmuje do ustalania różnic kursowych zgodnie z art.24c wycenę zapłaty w walutach należności i zobowiązań za pośrednictwem rachunków walutowych, w oparciu o kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień operacji walutowej, zamiast kursów kupna i sprzedaży banku obsługującego rachunek walutowy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 10.02.2012 r. (data wpływu 16.02.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia różnic kursowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.02.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia różnic kursowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiony następujący stan faktyczny.

Firma Wnioskodawcy posiada rachunki walutowe w EUR i USD. Na rachunki wpływają środki od odbiorców zagranicznych a także z tych rachunków są płacone faktury dostawców zagranicznych. Sporadycznie, środki w walutach są sprzedawane w celu zasilenia rachunków w PLN (wycena wg kursu uzgodnionego z bankiem). Do dnia 31.12.2011 r. w celu wyceny środków wpływających i wypływających z rachunków walutowych firma stosowała odpowiednio kurs kupna i sprzedaży banku w którym prowadzi rachunki walutowe, a w przypadku wymiany waluty na złotówki - kurs uzgodniony z bankiem. Wnioskodawca ustala różnice kursowe w oparciu o art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od stycznia 2012 r. w związku ze zmianą art. 24c ust. 4 ww. ustawy Wnioskodawca stosuje do wyceny operacji na rachunku walutowym - tylko w przypadku wpływu i wypływu środków w walutach obcych kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego wpływ/wypływ środków z tego rachunku. Zdaniem Wnioskodawcy w tej sytuacji nie dochodzi do faktycznego kupna lub sprzedaży waluty z każdej operacji, dlatego nie ma podstaw do stosowania kursów kupna i sprzedaży ogłaszanych przez bank prowadzący rachunek. Tylko w przypadku kupna i sprzedaży waluty i jej wymiany na złotówki firma stosuje kurs ustalony z bankiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00