Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.05.2012, sygn. IPTPB1/415-133/12-2/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB1/415-133/12-2/KK

Czy Kasa jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wypłaty wkładów członkowskich osobie wskazanej w deklaracji przystąpienia do Kasy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 lutego 2012 r. (data wpływu 20 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika przy wypłacie wkładu spadkobiercy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od spadków i darowizn w zakresie obowiązków przy wypłacie wkładu spadkobiercy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, zwany dalej MPKZP, jest Międzyzakładową Pracowniczą Kasą Zapomogowo - Pożyczkową. Działa na podstawie przepisów art. 39 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1992 r. w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy (Dz. U. Nr 100, poz. 502 ze zm.) i statutu. MPKZP posiada organy statutowe w postaci Walnego Zebrania Delegatów, Zarządu i Komisji Rewizyjnej, posiada fundusze niezależne od zakładów pracy, z których pracowników (emerytów, czy rencistów) zrzesza, posiada rachunek bankowy, ma prawo przyjmować subwencje i darowizny. Fundusze prowadzone przez Wnioskodawcę to fundusz oszczędnościowo-pożyczkowy powstający z wkładów członkowskich, fundusz rezerwowy powstający z wpłat wpisowego oraz subwencji i darowizn, fundusz zapomogowy powstający z odpisów funduszu rezerwowego oraz dobrowolnych wpłat członków i innych wpływów przewidzianych w statucie. MPKZP ma też prawo do wnoszenia powództwa do sądu. Osoby przystępujące do MPKZP w deklaracji przystąpienia określają kwotę comiesięcznej składki członkowskiej oraz mogą wskazać tzw. osobę uposażoną, czyli osobę uprawnioną do wypłaty wkładów po śmierci członka. Po śmierci członka MPKZP, wkłady mogą być wypłacane osobie uposażonej, a w razie jej niewskazania, wchodzą do masy spadkowej i mogą być wypłacane spadkobiercom wskazanym w postanowieniu sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo w akcie poświadczenia dziedziczenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00