Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.01.2012, sygn. ILPP2/443-1455/11-2/SJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1455/11-2/SJ

Sposób opodatkowania wynagrodzenia biegłego sądowego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2011 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 17 października 2011 r., do Biura KIP w Lesznie 20 października 2011 r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług biegłego sądowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług biegłego sądowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w zakresie usług geodezyjno-kartograficznych. Będąc równocześnie biegłym sądowym wykonuje opinie sądowe na rzecz kilku sądów. Jako czynny podatnik VAT Zainteresowany wystawia faktury ze stawką właściwą dla tego rodzaju usług, tj. 23%. Wnioskodawca świadcząc usługi na rzecz sądów, oprócz wynagrodzenia za wykonaną pracę należy mu się zwrot niektórych kosztów związanych ze świadczeniem tych usług, a niezbędnych do wydania opinii. Należą do nich głównie materiały geodezyjne z państwowego zasobu geodezyjno-kartograficznego (faktury i rachunki). Z uwagi na fakt, że opinie dotyczą zwykle zdarzeń odległych od miejsca zamieszkania Zainteresowanemu należy się także zwrot kosztów używania prywatnego samochodu, wyliczany na podstawie przepisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania dla celów służbowych samochodów osobowych.

Wnioskodawca do każdej faktury dołącza zestawienia wykonywanych prac, poniesione rachunki i zestawienie kosztów samochodowych (za każdy kilometr). Włączając dodatkowe koszty do podstawy opodatkowania całość opodatkowuje stawką 23%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00