Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27.04.2012, sygn. ITPP2/443-156/12/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-156/12/PS

Wyłączenia z opodatkowania czynności zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dniu 31 stycznia 2012 r. (data wpływu 6 lutego 2012 r.), uzupełnionym w dniu 20 kwietnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania składników majątkowych i niemajątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i wyłączenia z opodatkowania czynności ich wniesienia aportem do spółki z o.o. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lutego 2012 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania składników majątkowych i niemajątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i wyłączenia z opodatkowania czynności ich wniesienia aportem do spółki z o.o.

W przedmiotowym wniosku przedstawione zostało następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, przede wszystkim w zakresie produkcji i handlu wyrobami chemicznymi. Jest częścią grupy kapitałowej, w skład której wchodzą inne spółki produkcyjne, handlowe oraz usługowe o profilu działalności skierowanym zarówno na zaspokajanie potrzeb innych spółek grupy, jak i na rzecz klientów zewnętrznych. Głównymi produktami Spółki są toluenodiizocyjanian oraz epichlorohydryna. Ofertę uzupełniają produkty nieorganiczne, takie jak kwas solny, podchloryn sodowy i wodorotlenek sodowy. W celu poprawienia efektywności działania Spółki podjęta została decyzja o przeprowadzeniu reorganizacji Jej działalności, która będzie polegała m.in. na wydzieleniu produkcji epichlorohydryny: w pierwszym etapie do wyodrębnionej w ramach struktury organizacyjnej Spółki samodzielnej jednostki organizacyjnej, a w dalszej kolejności do spółki zależnej (dalej: Nowa Spółka). Organizacja wewnętrzna obejmuje Kompleks Monomerów, w którym realizowana jest całość zadań związanych z działalnością produkcyjną oraz pozostałe działy, które świadczą usługi wspólne dla poszczególnych wydziałów produkcyjnych (zapewnienie dostaw mediów, administracja, bezpieczeństwo, logistyka, etc.). Produkcja epichlorohydryny realizowana jest przez wydział Instalację EPI M-9400, która wraz z innymi wydziałami produkcyjnymi (Instalacja Elektrolizy M-9000, Instalacja Fosgenu, Magazyn i Stokaż M-9100, Instalacja TDA i TDI M-9200 oraz Instalacja DNT M-9600) tworzy ww. Kompleks Monomerów. Aktualnie stosowana technologia produkcji epichlorohydryny oparta jest na chlorku allilu (również wytwarzanym w ramach Instalacji EPI M-9400).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00