Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2011, sygn. IBPP3/443-513/11/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-513/11/DG

Czy agencji celnej przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w decyzji naczelnika urzędu celnego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) w związku z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 maja 2010r. sygn. akt I FSK 907/09 uchylającym zaskarżony wyrok w całości i przekazującym sprawę do ponownego rozpatrzenia oraz wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 9 listopada 2010r. sygn. akt. I SA/Kr 1089/10 uchylającym interpretację indywidualną z dnia 15 lipca 2008r. znak IBPP3/443-255/08/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 marca 2008r. (data wpływu 15 kwietnia 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku zapłaconego na podstawie decyzji naczelnika urzędu celnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku zapłaconego na podstawie decyzji naczelnika urzędu celnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzący działalność jako agencja celna działając na podstawie udzielonego przez zleceniodawcę pełnomocnictwa został upoważniony do wykonywania na rzecz tego podmiotu szeregu czynności związanych z obrotem towarowym z zagranicą. Pełnomocnictwo to obejmowało m.in. przygotowywanie niezbędnych dokumentów i dokonanie zgłoszeń celnych importowanych przez zleceniodawcę towarów oraz składanie zabezpieczenia kwot wynikających z długu celnego (w tym również należności podatkowych).

Na podstawie udzielonego zlecenia, Wnioskodawca działając w granicach ww. pełnomocnictwa, wykonał w maju 2004r. na rzecz zleceniodawcy usługę związaną z importem z Chin 1650 sztuk łóżeczek dziecięcych. Część importowanego towaru w ilości 350 sztuk łóżeczek została za pośrednictwem Wnioskodawcy wprowadzona do obrotu na terenie Unii Europejskiej po opłaceniu stosownych należności celno-podatkowych. Pozostały towar w ilości 1300 sztuk łóżeczek został przez zleceniodawcę sprzedany odbiorcy z Niemiec bez wprowadzania go do obrotu na terenie Unii Europejskiej i bez uregulowania należności celno-podatkowych. W związku z powyższym towar został objęty procedurą tranzytu do właściwego niemieckiego urzędu celnego celem objęcia go właściwą procedurą celną. .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00