Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.03.2011, sygn. IPPB5/423-914/10-5/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-914/10-5/AM

opodatkowanie dochodu izby gospodarczej i możliwość zastosowania zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 39 updop

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Izby, przedstawione we wniosku z dnia 10.12.2010 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Warszawie 21.12.2010 r.), piśmie z dnia 07.01.2011 r. (data wpływu 24.01.2011 r.) oraz piśmie z dnia 21.02.2011 r. (data wpływu 28.02.2011 r.) uzupełniającym braki formalne wniosku na wezwanie Nr IPPB5/423-914/10-3/AM z dnia 11.02.2011 r. (data doręczenia 16.02.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • obowiązku wyodrębnienia z kosztów związanych z odpłatną publikacją reklam - jest nieprawidłowe;
  • możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego w związku z wydatkowaniem dochodu na organizację imprez - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku wyodrębnienia z kosztów związanych z odpłatną publikacją reklam oraz możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego w związku z wydatkowaniem dochodu na organizację imprez.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej: Izba) jest samorządną organizacją gospodarczą reprezentującą interesy swoich członków. Izba jest obecnie w czasie rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Izba będzie działać na podstawie ustawy o izbach gospodarczych, jako osoba prawna jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Główna działalność Izby (cele statutowe) polega na: (a) promowaniu stosunków gospodarczych i handlowych pomiędzy Rzeczypospolitą Polską a Królestwem Niderlandów, (b) ochronie oraz reprezentowaniu interesów swoich członków w zakresie ich działalności gospodarczej, w tym nie ograniczając do stosunków z administracją centralną państwa i władzami samorządowymi, krajowymi oraz zagranicznymi organizacjami, wspieraniu inicjatyw gospodarczych i dostarczaniu informacji niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej; (c) wykonywaniu innych zadań izb gospodarczych zgodnie z ustawą o izbach gospodarczych.

Zadania statutowe Izba będzie realizowała poprzez: (a) współpracę z administracją centralną państwa i organami samorządów administracyjnych oraz z innymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi, jak również z holenderskimi placówkami konsularnymi (dyplomatycznymi) oraz polskimi agencjami handlowymi, (b) ustanowienie i utrzymywanie stosunków handlowych pomiędzy przedsiębiorcami obu państw, (c) przekazywanie opinii członków dotyczących (projektów) ustaw oraz wprowadzanych zmian w rozporządzeniach z zakresu polityki gospodarczej, (d) delegowanie przedstawicieli do organów doradczych władz samorządu i administracji państwowej, (e) ustanawianie współpracy gospodarczej z krajowymi i zagranicznymi podmiotami gospodarczymi, jednostkami naukowymi, organizacjami samorządowymi oraz innymi, (f) gromadzenie, analizowanie i udostępnianie informacji wspierającej działalność gospodarczą jego członków, (g) oferowanie wsparcia przy gospodarczych inicjatywach jej członków, (h) podejmowanie oraz udział w postępowaniach mediacyjnym w sprawach gospodarczych, w których uczestnikiem jest członek Izby, (i) tworzenie zespołów ds. rozwiązywania problemów, komitetów zespołów ekspertów i innych organów zbiorowych, (j) prowadzenie działalności gospodarczej, (k) organizowanie oraz współorganizowanie konferencji prasowych, seminariów informacyjnych, sympozjum, konferencji, dyskusji, targów (ekspozycji) oraz innych imprez promocyjnych na terenie Polski i za granicą, (i) prowadzenie innych nie zakazanych przez prawo działań, które służą realizacji statutowych celów Izby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00