Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.02.2011, sygn. IBPBI/1/415-1173/10/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-1173/10/BK

w zakresie możliwości pomniejszenia przychodu uzyskanego z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, o udzielone klientom biura turystycznego upusty

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 10 listopada 2010r. (data wpływu do tut. Biura 19 listopada 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości pomniejszenia przychodu uzyskanego z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, o udzielone klientom biura turystycznego upusty jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 listopada 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości pomniejszenia przychodu uzyskanego z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, o udzielone klientom biura turystycznego upusty.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w sprzedaży usług turystycznych (wg PKD z 2007r.: 79.11- Działalność agentów i pośredników turystycznych).

Na podstawie podpisywanych umów z organizatorami imprez turystycznych, od każdej sprzedaży Wnioskodawczyni przysługuje prowizja wyrażona w określonej kwocie lub w procencie od kwoty brutto. Organizator zobowiązuje się udostępniać nieodpłatnie swój system rezerwacji oraz materiały reklamowe, w oparciu o które Wnioskodawczyni przedstawia ofertę klientom. Po decyzji klienta, na konkretną usługę turystyczną Wnioskodawczyni dokonuje rezerwacji imprezy turystycznej przez system rezerwacyjny (drogą internetową). W ten sposób automatycznie generowana jest umowa, którą Wnioskodawczyni podpisuje jako agent turystyczny w imieniu organizatora imprezy. Umowa jednoznacznie wskazuje organizatora imprezy. Na tak wygenerowanej z systemu umowie, w której Wnioskodawczyni nie jest uprawniona dokonywać bezpośrednio żadnych zmian, podana jest m.in. całkowita cena imprezy turystycznej, która uwzględnia także prowizję Wnioskodawczyni w wysokości określonej w umowie zawartej przez nią z organizatorem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00